6 C
Скопје

Филипче: Премиерот Заев го донира својот дел од Хесенската мировна награда во Солидарниот фонд за ковид-19

Премиерот Зоран Заев го донира својот дел од Хесенската мировна награда во висина од 12.500 евра во Солидарниот фонд за ковид-19, објави министерот за здравство Венко Филипче на својот Фејсбук профил.

Тој, во свое лично име и во име на Министерството за здравство и сите кои се на првата линија во борбата со ковид-19, упати благодарност до премиерот Зоран Заев за неговото лично учество во оваа заедничка акција.

– Огромен број на заедници, на компании, но и на индивидуалци се приклучија преку оваа иницијатива во заедничкото справување со планетарната криза. Солидарноста е клучна во периодот што следува и нашето општество мора да функционира како едно, напиша Филипче.

Прочитајте и...  Нобеловци, актери и писатели бараат од Путин похуман третман за Навални

Поврзани вести

Вучиќ: Србија ќе биде велесила во производството на вакцини

Слободен печат

Лекарот на Навални предупреди дека неговото здравје се влошува

Слободен печат

ВИДЕО: Пентагон потврди, објавената снимка со НЛО е вистинска

Слободен печат

Чешка протера 18 руски дипломати, обвинети се дека работеле за специјални служби

Слободен печат

Вучиќ за нон – пејперот на Јанша: Ниту сум видел мапа, ниту пак план – се залагам за постојните граници

Слободен печат

Веља Невоља и Месар во паника: Пронајдена ДНК трага од нивна жртва – мислеа дека ако „нема тело – нема дело“

Слободен печат

Остави Коментар