20.8 C
Скопје

Филипче: Полициски час од 24 часот и укинување на забраната за теретаните се дел од новите мерки

Утрово на состанок со Комисијата за заразни болести се донесени новите мерки кои ги предложив на Главниот координативен кризен штаб, напиша министерот за здравство, Венко Филипче на неговиот Фејсбук профил.

– Истите се донесени врз основа на стабилизацијата на епидемиолошката состојба во државата.

1. Да се скрати рестрикцијата на движење, односно полицискиот час да трае од 24 часот до 5 часот наутро.
2. Угостителските објекти да работат до 23.30 часот, да се укине забраната за работа на фитнес центрите и теретаните.
3. Органзирање на настани на отворено и затворено со почитување на протоколите од 2020 година, односно присуство на 30 % од целосниот капацитет.
5. Капацитетот на градинките се зголемува на + 5 дечиња, односно од 15 на 20 деца во група.
6. Здравствените работници ќе може да ги искористат старите и новите годишни одмори, стои во неговата објава.

Новите мерки би важеле од 12 до 18 мај, а се донесени на предлог на Комисијата за заразни болести врз основа на епидемиолошката состојба, намалувањето на бројот на хоспитализирани и бројот на заразени лица.

Предлог-мерките се очекува да бидат усвоени на утрешната владина седница. 

Поврзани вести

Состојбата му е сериозна: Четиринаесетгодишно момче од Загреб испило литар вотка и завршило во болница

Катерина Стевовска

ВИДЕО | Заев: Ја враќаме довербата меѓу македонскиот и бугарскиот народ

Слободен печат

СЗО: Делта сојот полека станува доминантен во светот

Слободен печат

ВИДЕО | Ѓорчев: Бугарија има проблем со реалноста за постоењето на македонската нација и македонскиот јазик

Слободен печат

Санкционирани 83 возачи на автопатот Скопје – Велес поради брзо возење

Слободен печат

ВИДЕО | Трагедија во Перу: Во автобуска несреќа загинаа 17 патници

Слободен печат

Остави Коментар