Филипче: Пензионерите повеќе не стравуваат за својот лек

Министерот за здравство Венко Филипче денеска имаше средба со Здружението на пензионери во Велес на која разговараа за мерките и активностите што Министерството ги спроведува со цел унапредување на здравствениот систем во земјава.

– Со укинувањето на квотите на рецепт, пациентите имаат достапни лекови во секое време – на почетокот, на средината и кон крајот на месецот. Со пензионерите имаме континуирани средби, затоа што сакаме да го слушнеме нивниот став и размислување, да ни посочат во кои сегменти треба да се подобриме. Се видовме со пензионерите од Гевгелија, Битола, Скопје и Куманово. Тие се задоволни бидејќи повеќе не прават домашни аптеки и не стравуваат дека ќе останат без потребниот лек, изјави Филипче.

Прочитајте и...  ЕК: Добрососедските односи се важни за Србија и Црна Гора на патот кон ЕУ

На средбата, како што соопшти Министерството, пензионерите ја поздравиле мерката за укинување на квотите и потенцирале дека се чувствуваат спокојно, бидејќи имаат лекови во кој било ден.

– Нема повеќе гужви. Обезбедивме квалитетни здравствени услуги и лекови согласно потребите на граѓаните, се наведува во соопштението.

Поврзани вести

Шеесет годишен пациент со ковид-19 скокнал од третиот кат на болницата во Тирана

Слободен печат

480 лицазаболени од Ковид-19 се лекуваат во Скопје, 816 во болниците низ Македонија

„Епл“ во Италија е казнет со 10 милиони евра

Слободен печат

Ангеловска-Бежоска: Монетарната политика останува релаксирана за поддршка на економското закрепнување

Слободен печат

Состојба со ковид капацитетите во главниот град: За 24 часа во Скопје се хоспитализирани 38 пациенти

Слободен печат

ВИДЕО | Земјата каква што не сме ја виделе: НАСА објави забрзана снимка од создавање на тајфун

Слободен печат

Остави Коментар

MacedonianAlbanian