Филипче: Патникот од Дубаи нема коронавирус

Министерот за здравство, Венко Филипче на денешната прес-конференција во министерството за здравство, изјави дека пациентот кој беше тестиран Инфективното одделение на Клинички центар нема коронавирус.

Филипче апелираше да се пази на лажните вести околу коронавирусот и да се превземат мерките наложени од Владата за заштита од вирусот.

На Инфективна клиника синоќа беше хоспитализиран и патник кој вчера пристигнал од Милано во Скопје со попладневниот лет на „Визер”. Лицето е тестирано и нема коронавирус, потврдија од Министерството за здравство. Пациентот имал лесна клиничка слика, нема покачена телесна температура и неговата состојба е стабилна.

Од МЗ велат дека будно ја следат состојбата и во континуитет се постапува по препораките на Светската здравствена организација, а од денеска се применуваат и нови зајакнати мерки за превенција од корона вирус.

Видео на денот