Филипче: Од новите 29 заразени лица со коронавирус пет се поврзани со Кожната клиника (ВИДЕО)

Од новите 29 пациенти кои се заразени со коронавирусот пет лица се поврзани од Кожната клиника, кои после 16 дена на тестовите имаат позитивен резултат, тие се добри, во добра општа состојба, се во домашна самоизолација- рече Филипче.

На Инфективната клиника се направени контролни тестови на четворица пациенти, тоа се пациенти кои подолго време се лекуваат таму, тестовите се негативни, тројца се во значајана подобра состојба, рече министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција.

-Уште еднаш ќе се направат контролни тестови и доколку се негативни ќе бидат пуштени на домашно лекување. Нивната состојба постебено се подобруваше и со оглед на сегашниот наод на белите дробови исклучително се мали шансите да дојде до компликации- рече Филипче.

Од новите 29 пациенти кои се заразени со коронавирусот пет лица се поврзани од Кожната клиника, кои после 16 дена на тестовите имаат позитивен резултат, тие се добри, во добра општа состојба, се во домашна самоизолација- рече Филипче.

Прочитајте и...  Ердоган по кратка постапка го промени министерот за транспорт

Со оглед на тоа што во оваа група има многу луѓе тестирани се само триесет луѓе, а дополчнително ќе бидат теститрани и другите луѓе, во повеќе циуклуси, потенцираше Филипче.

Од вкупниот број заболени од коронавирусот во земјава, 14 или 15 се здравствени работници, вклучувајќи ги и овие сега дијагностицирани во Скопје, информира министерот за здравство Венко Филипче одговарајќи на новинарско прашање.

Тие, како што соопшти Филипче се во Кавадарци, Дебар, сега во Скопје и во Куманово.

Прашан во каква здравствена состојба се децата кои се дијагностицирани со вирусот и каде се лекуваат, министерот информира дека најмалото дете од Скопје е на домашно лекување, девојчето кое се лекува во одделението за инфективни болести во болницата во Штип и момчето од Дебар кое има 15 години, а сите се во добра состојба во смисла на тоа да е манифестацијата на болеста во лесна форма.

Прочитајте и...  Жбогар: Нема веќе враќање назад, сега сте во возот за преговарање и тој ја напушти станицата

Прочитај повеќе

Најнова мапа на заразени со коронавирус: 142 лица се од Скопје, 29 од Карпош

Мирослава Бурнс

Го откриваат присуството на вирусот за неколку минути: Овие земји развија брзи тестови за корона

Слободен печат

Актерката Ана Костовска од државниот карантин: Ова е за мене потврда дека можам да верувам на планот на одговорните во градов и државава

Слободен печат

Основното јавно обвинителство Охрид ќе ја истражува смртта на жената од Струга

Слободен печат

Само еден пациент позитивен на коронавирус се лекува во болницата „8 Септември“

Слободен печат

Уште двајца заразени во Црна Гора, вкупно 84 лица позитивни на коронавирус

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Шпанската полиција стана вистински хит на социјалните мрежи (ВИДЕО)

Стравотна тишина и бројни полициски контроли на скопските улици (ВИДЕО)

Горан Наумовски

Проповедник позитивен на коронавирус посетил 15 села во Индија, засега непознато колку луѓе заразил (ВИДЕО)

Слободен печат

Го бранеше Трамп со тезата дека коронавирусот е измама на демократите, па доби отказ од Фокс њуз

Слободен печат

Како изгледа кога полицијата интервенира во проблематичните делови на Париз (ВИДЕО)

Слободен печат

ПОРАДИ КОРОНАВИРУСОТ: Сите баратели на азил во Португалија ќе станат постојани резиденти

Слободен печат