8 C
Скопје

Филипче не знае дали Сашо Мијалков контактирал со епидемиолози и дали направил ПЦР тест

Министерот за здравство Венко Филипче попладнево на прес конференција на граничниот премин Табановце при примањето на втората пратка од донираните фајзерови вакцини од Србија, одговарајќи на новинарско прашање рече дека не знае дали Сашо Мијалков контактирал со епидемиолози и претставници на Државниот здравствен и санитарен инспекторат согласно неговата изјава.

– Во делот на соевите и мутациите, сега во овој момент се прави анализа на серија за која што лабораторијата во МАНУ. Целта е да се види колкав процент од дијагностицираните е поради британскиот сој. Последната анализа укажа дека педесет проценти. Во последните денови гледаме зголемување на позитивни од вкупниот број направени тестови, рече Филипче.

На следното новинарско прашање, дали е можно Мијалков двапати да се зарази со коронавирусот за четири месеци, со оглед на тоа што веќе го имал вирусот во октомври минатата година, Филипче даде општ одговор.

Прочитајте и...  Владата потврди: Постојните мерки за ограничување на движењето се продолжуваат за уште една недела

– Нема публикации за случаи на реинфекција. Тие случаи сега се анализираат. Сега се прават студии дали полесно преносливиот британски сој е поголем ризик. И тоа во делот на науката не е точно утврдено, рече министерот.

Поврзани вести

ВИДЕО I Русија ја активира северната флота: Целта е да се заземат стратешките точки на Арктикот по секоја цена

Слободен печат

Повторно се тресеше Хрватска: Земјотрес е забележан и во Словенија

Слободен печат

ВИДЕО I Заврши судењето за убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд: Војска и хеликоптери низ улиците на САД, Дерек Шовин е виновен

Слободен печат

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: 12-годишно девојче oд Велес, брутално нападнато од својата врсничка додека останатите гледаат и снимаат со телефон

Слободен печат

Кинеската вакцина е 93 отсто ефикасна во спречување на хоспитализација: Не е забележам ниту еден смртен случај

Слободен печат

Вработен во казино играл со пари што ги извадил од апарати, „се покрил“ со 5.000 службени евра

Слободен печат

Остави Коментар