Филипче: Наскоро ќе биде познато како ќе се финансира изградбата на Клиничкиот центар

Тој денеска во Штип одговарајќи на новинарски прашања изјави дека во Министерството за финансии во тек е евалуацијата на двата начина на финансирање – преку комерицијалните банки или преку развојните банки.

Министерот за здравство Венко Филипче очекува во следниот период да биде донесена конечната одлука за начинот на кој ќе се финансира изградбата на Клиничкиот центар.

Тој денеска во Штип одговарајќи на новинарски прашања изјави дека во Министерството за финансии во тек е евалуацијата на двата начина на финансирање – преку комерицијалните банки или преку развојните банки.

– Комерцијалните банки имаат едни постапки што се водат согласно нашите закони, а развојните банки имаат постапки што се водат согласно нивните закони односно законот на Светска банка, како што е впрочем финансирањето на Болницата во Штип. Во периодот што следи, верувам дека ќе се донесе дефинитивна одлука на кој начин ќе се прави финансирањето за ние во рамки на Министерството за здравство да може да ја продолжиме веќе започнатата постапка на конкурентен дијалог, односно да ја отвориме втората фаза на преговори со економските оператори кои веќе конкурираа и беа избрани, изјави Филипче.

Прочитајте и...  Невидени размери на катастрофата: Во САД над 200.000 починати од ковид-19, Британија со рекорден број заразени дневно

Тој верува дека наскоро ќе се започне со работа на терен, а пред поставувањето на камен-темелникот, како што појасни, претходат многу други работи за што веќе и се префрлени средства на општина Ѓорче Петров.

Во однос на промената на проектот за Штипската болница, Филипче соопшти дека процесот на ревизија е официјално завршен и оти наскоро се очекува интензивирање на работите.

– Бевме обвинети дека има нешто спротивно на законот. Морам да кажам дека тоа е апсолутно невистина. Апелирам до опозицијата да не се служи со ширење на невистини. Вистината е дека е дозволено да има таква форма на варијација која нема да надмине 50 проценти од вкупната сума на проектот, а оваа конкретно изнесува 24 проценти. Во периодот што следи треба тие варијации да се потпишат од сите страни за да може да се почне со работа онаму каде што се застана, односно онаму каде што се увидоа недостатоците во проектот, рече Филипче додавајќи дека во меѓувреме се работело на работи за кои не требало ревизија како што е фасадата или помали работи.

Прочитајте и...  Грција испрати 169 баратели на азил во Франција

Дел од проектот, како што посочи Филипче, ќе биде и изградбата на бункерот во кој треба да биде сместен акцелераторот.

Прочитај повеќе

Филипче: Кротката убавица Бојана како лавица го победи карциномот (ВИДЕО)

Слободен печат

Словенија: Се очекува 60 отсто од населението да се вакцинира кога ќе бидат достапни ковид вакцините

Слободен печат

Апел од шпанската Влада: Жителите на Мадрид да го ограничат движењето

Слободен печат

Голема акција на Европол и ФБИ: Уапсени 179 лица, запленет пола тон дрога и оружје

Слободен печат

Фејсбук и Инстаграм поради прописите ќе ја напуштат Европа?

Слободен печат

Ковид-тест наместо карантин за патниците пред меѓународните летови, бараат авиокомпаниите

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Британија со нови рестриктивни мерки: Полициски час за рестораните, казни за неносење маски, свадби и погреби со ограничен број луѓе

Слободен печат

Расте бројот на заразени во Шведска, се размислува за нови мерки

Слободен печат

Се „крчка“ нов Кривичен законик, но и Закон за кривична постапка.

Лука Андреев

Макрон ја повика Русија да објасни за труењето на Навални, нема да толерира хемиско оружје

Слободен печат

Хашки обвинител: Ќе ги гониме оние кои ќе го откријат идентитетот на сведоците против ОВК

Слободен печат

Д-р Марковски: Потребно е владино тело од 4-5 доктори кое ќе носи одлуки за да излеземе од пандемијата

Слободен печат