Филипче: На Инфективната клиника е примена родилка од Скопје, заразена со Ковид-19

Министерот Венко Филипче на денешната прес-конференција ги сподели најновите информации за Кови-19. Тој посочи дека денеска се оздравени рекорден број на заболени и тоа 126.

-Ова е највисоката бројка на оздравени и се надевам дека овој тренд ќе продолжи, рече Филипче.

Тој посочи дека за жал се регистрирани и двајца починати.

-Пациентка од Липково (Куманово) на 49 години, примена на 03 април со потешкотии во дишење и веднаш поставена на респиратор и 73 годишен пациент од Скопје, примен на 19 април во многу тешка општа состојба, велат од министерството, рече Филипче.

Тој информира и дека на Инфективната клиника се примени нови три пациенти, од кои една родилка од Скопје.

Видео на денот