Филипче: Ќе набавиме тестови за ковид-19 кои даваат резултати за 15-ина минути

Министерот за здравство, Венко Филипче вечерва најави дека со помош на Светска банка ќе се набават најсовремени тестови за ковид-19 кои даваат резултати за 15-ина минути.

– Со помош на Светска банка ќе набавиме најсовремени тестови кои се ултра брзи и кои ќе бидат дистрибуирани во болниците, во критичните места во здравствените домови, како и кај матичните лекари, според потребата и индикацијата. Станува збор за тестови кои се готови и даваат резултати за 15-ина минути, наспроти сега најбрзите 45 до 50 минути или процес од неколку часа. Се повеќе напреднува технологијата во оваа сфера и тоа е нешто што значајно ќе ја смени сликата и достапноста до тестовите, рече Филипче во гостувањето во дневникот на ТВ Сител.

Прочитајте и...  Министерката Шахпаска за ковид состојбата во детските градинки: Под контрола е

Министерот информира дека направиле анализа на смртноста и најави дека за кратко време ќе биде завршена во Клиниката за инфективни болести, а веројатно во текот на наредната недела и во ГОБ „8 Септември”. Првичниот увид, според него, укажува дека има сериозен процент на смртни случаи кои се случуваат во првите неколку дена по приемот.

– Огромен процент од пациентите доцна се јавуваат во болница. И покрај нашите апели и покрај укажувањето на матичните лекари ,сепак, голем процент одлучува да се лекува дома.Тоа го констатираме по парамтерите на сатурација со кислород по приемот во болница, капацитетот на дишење е толку лош и што и да се направи, за жал на тој дел од пациентите не може да им се помогне, посочи Филипче.

Прочитајте и...  ВИДЕО | Бајден со сопругата: За Денот на благодарноста многу маси ќе останат празни

Во однос на третманот на пациентите, Филипче рече дека тој е идентичен како и во сите развиени европски земји уште од самиот почеток.

– Како излегуваа препораките, ние ги имплементиравме преку Комисијата, ги анализиравме со стручните лица, со експертите, со специјалистите на Клиниката за инфективни болести, во болницата „8 Септември”, дистрибуцијата, протоколите во сите други одделенија. Нема лек кој недостасува. Меѓутоа сè повеќе има нови и нови сознанија. На пример, последно сознание е дека витаминот Д најмногу помага не само во превенцијата туку и во третманот на болеста. Одлични резултати имаат тие пациенти кои се лекуваат со висока доза на витамин Д. Сè уште имаме работа за која не знаеме се. Нови сознанија излегуваат практично секојдневно, додаде Филипче.

Прочитајте и...  Совети од Обама се добредојдени, но Бајден ќе води свој мандат

Поврзани вести

Повеќе од 1.300 луѓе биле погрешно информирани дека се позитивни на ковид-19

И.И.

Хрватски пратеник сподели фотографија од жени наредени пред Зара, била лажна, но не толку далеку од вистината

Слободен печат

ВИДЕО: Трамп одржа уште една новинарска лекција: Никогаш не зборувајте на претседателот на таков начин

И.И.

Вандализам во Охрид: Оштетен споменикот на жртвите од несреќата на бродот „Илинден”, МНР со осуда на инцидентот

Слободен печат

Тројца странски државјани уапсени на Косово во врска со убиство во Босна и Херцеговина

Илинка Иљоска

Заев под „вкрстен“ оган

Слободен печат

Остави Коментар

MacedonianAlbanian