Филипче: Изминатите две години силно кадровско и инфраструктурно унапредување на Kлиничката болница во Тетово

Министерот за здравство Венко Филипе денеска ги посети Инфективното одделение и Биохемиската лабораторија во Клиничката болница во Тетово, кои се реновирани.

– Во Инфективното одделение има комплетно нова инфраструктура, кревети и се што потребно за пациентите и персоналот. Во лабораторијата има исто така подобрени услови за работа и прием на пациенти, при што се бележи 20 проценти повеќе услуги од лани, и за болнички пациенти и за пациенти од кои имаат потреба од амбулантски прегеди на крвта, рече министерот Филипче.

Посочи дека болницата и кадровски е силно екипирана.

– Зајакнат е капацитетот во двете изминатите години. Има над 150 луѓе нов персонал, севкупно како и дополнителни 40 лица со договори на дело кои треба да добијат договор на неопределено. Огромен број на субспецијалистисти се вратени и со тоа има нови дејности во болницата, што значи се достапни за сите пациенти во овој регион, а навистина е голем регион со многу жители. Тоа се субспецијалисти од гастроентеропатологија, еднокринологија и нефрологија. Тоа отвора можност за повеќе термини и подобра услуга за сите жители, истакна Филипче.

Прочитајте и...  ВМРО-ДПМНЕ: Бидејќи Шекеринска се среќавала со осудените во „Рекет“, да каже колку пара обувки и униформи за војниците може да се купат со 1,5 милиони евра

Информираше дека од лани болницата соработува со Трауматологија од Скопје од каде специјалисти изведуваат ортопедски интервенции посебно во спинална хирургија, услуга за која се патувало и чекало во главниот град.

– Тетовската болница беше дел од Перимак проект со опрема и кадар од гинекологија и неонатално лекување во специјално обучување со кое се подигна за еден степен нивото на родилиште, при што значајно е намалена неонаталната смртност во нашата земја, речиси преполовена во однос на последните осум до девет години, рече Филипче.

Тој посети дека Тетовската болница може да вработува нови доктори од Медицинскиот факултет со мерките за стимулација на вработувањата, и изрази надеж дека медицинскиот персонал нема да заминува од државава со најновите зголемувања на платите од 10 до 25 отсто.

Прочитајте и...  И Франс прес очекува загуби поради пандемијата, и покрај директната државна помош

Прочитај повеќе

Ескалација на насилството во Белград, реагираше државниот врв (ВИДЕО)

МИА Агенција

Се зголемува бројот на демонстранти пред српското Собрание

МИА Агенција

Партиски реакции: НС го тужи Вучиќ поради воведување полициски час

Слободен печат

Демонстраните во Белград запреле возило на Брзата помош, реагираше министерот за здравство

Слободен печат

Масовни немири во Белград, демонстрантите фрлаат со шишиња и камења, полицијата употреби солзавец (ВИДЕО)

Слободен печат

Штедел за одмор од соништата, а заглави на празен аеродром на Филипини: Голготата на овој Естонец како од филмот „Терминал“

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Палма: Обидот за влез во српското Собрание е терористички чин

МИА Агенција

ВО ЖИВО: Хаос пред Собранието на Србија, граѓаните се судрија со полицијата

МИА Агенција

Се намалува бројот на активни случаи на Ковид-19 во Малешевијата

Слободен печат

И Во Нови Сад протест поради најавените мерки

МИА Агенција

Николовски: Зад нас во претходните години имаше и крв во Собранието, никој не веруваше дека Груевски ќе падне (ВИДЕО)

Слободен печат

САД и официјално се повлекоа од СЗО

Слободен печат