Филипче: Испитуваме уште еден можен нов случај на коронавирус

Министерот за здравство Венко Филипче на денешна прес-конференција извести дека ситуацијата со заразената пациентка од коронавирусот е добра, но дека вчера две нови лица се пријавиле на Инфективна клиника.

Филипче извести дека еден од пријавените бил возач кој патувал во Италија, но бил негативен на коронавирусот, додека другиот случај била жена која патувала со мажот во Рим, а кај нејзе тестирањето не било завршено.

Кај жената третина од тестот бил завршен и укажувал дека можна позитивност на коронавирусот, но сепак министерот апелираше да се почека додека да не заврши тестирањето.

– Нејзиниот тест во една третина е само парцијално позитивен што може да биде вкрстена реакција од други вируси и затоа се прави сега дополнително тестирање на широка палета на вируси да не шпекулираме, иако верувам дека и овој тест ќе биде негативен за резултатите ќе известиме подоцна, рече Филипче.

Прочитајте и...  Димитриевски за Куманово: Бараме да се затвори градот, но досега не наидовме на разбирање

 

Прочитај повеќе

Заев: Ова е реализација на деценискиот стремеж на генерации наши граѓани

Слободен печат

Арифи: Шест случаи на коронавирус во тетовскиот регион

МИА Агенција

Србија со зголемување на платите од 10 отсто ќе им се заблагодари на медицинските работници

Слободен печат

Косовското обвинителство покрена истрага против градоначалникот кој спомна братоубиство

МИА Агенција

Манчевски: Последното соопштение на КСС е класичен пример на лажни вести

МИА Агенција

Состојба со коронавирусот во светот до 17 часот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Унгарија: Парламентот ги одобри вонредните овластувања на Владата

МИА Агенција

И покрај шестнеделната блокада во Италија дневно умираат стотици луѓе

Дејан Андоновиќ

Поведена постапка против 179 лица заради непочитување на здравствените прописи за време на епидемија

МИА Агенција

Советот за безбедност утре ќе одржи седница

МИА Агенција

МЗ: Активно продолжува психолошката поддршка и советување на онколошките пациенти

МИА Агенција

Романија: Заразени 285 медицински работници од Ковид-19

МИА Агенција