Филипче дециден детската кардиохирургија останува кај Жан Митрев

Министерот за здравство Венко Филипче не е загрижен за шпекулациите дека вработените кои од Клиниката за детска хирургија се префрлија во приватната болница на Жан Митрев може да си поднесат оставки бидејќи не се задоволни од условите за работа.

-Детската кардиохирургија останува во приватната болница, кој не е задоволен може да си оди, ќе дојдат други луѓе. Луѓето таму преминаа по сопствена волја – вели Филипче.

Пред неколку месеци лекари и медицински сестри се префрлија во приватната болница со цел таму да се изведуваат кардиохируршките операции кај најмалите деца. За ова приватната болница доби буџет од милион евра.

Прочитајте и...  Пахор официјално го предложи Јанша за мандатар на новата словенечка влада

Прочитај повеќе

Во декември 66,1 отсто од потрошената струја од домашно производство

Слободен печат

Пред пет години ме сретна мене и не зажали: Мартин од „Некст тајм“ денеска има добра причина за славење! (ФОТО)

Слободен печат

Чудотворна билка што неправедно ја занемаруваме, а лекува многу заболувања

Слободен печат

За Шерон Стоун знае цел свет, а вака изгледа нејзината помлада сестра Кели (ФОТО)

Слободен печат

Снимка од Сирија која ќе ви го скрши срцето: Таткото ја научил ќерката да се смее секојпат кога ќе слушне бомба (ВИДЕО)

Слободен печат

Македонија ем медена, ем хероинска, кокаинска земја!

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Конкурентите од демократската партија го обвинија милијардерот Блумберг дека сака да ги купи изборите

Младата актерка која глумеше во филмот на Дизни почина од тумор на мозокот

Слободен печат

Салатите можат да дебелеат? Да, еве како

Слободен печат

Аријанит Хоџа: Беса ќе гласа за законот за ЈО, пратениците на ДУИ се молат тој да не помине

Слободен печат

Ќе се снима документирана серија за младата шведска активистка Грета Тунберг

Слободен печат

Поранешното момче на Ријана, Крис Браун стави нова тетоважа на многу ЧУДНО место! (ФОТО)

Слободен печат