6 C
Скопје

Филипче: Амди Бајрам имаше комплексна здравствена состојба

Министерот за здравство Венко Филипче денеска изјави дека лидерот на Сојузот на Роми, Амди Бајрам, кој утрово почина, имал комплексна здравствена состојба со многу други хронични болести.

На новинарското прашање во однос на тоа дали смртта има некаква поврзаност со свадбата на внуката на Бајрам што се одржа во Турција, Филипче одговори дека се уште нема подетални информации за тоа.

– Тој имаше навистина комплексна здравствена состојба со многу други хронични болести, меѓутоа во однос на она што денеска се случува навистина немам други информации, изјави Филипче во Струмица.

Лидерот на Сојузот на Роми, Амди Бајрам утрово почина на 64-годишна возраст. Бајрам имаше проблеми со срцето, а дел од медиумите, јавија дека посмртно ќе му биде направен и тест за Ковид. Неодамна, тој направи свадба за внуката во Турција.

Почина Амди Бајрам

Прочитајте и...  Гутереш со предупредување: Човештвото води самоубиствена војна со природата

Поврзани вести

По препорака на СЗО: Комисија на ОН го симна канабисот од листата на најопасни наркотици

Слободен печат

Рекорден број на починати и хоспитализирани пациенти од ковид-19 за еден ден во САД

Слободен печат

Политико за блокадата на Македонија: Вархеји е премногу мек кон Софија, а ЕПП кон Борисов

Марина Дамческа

Франција ќе преземе активности против верскиот екстремизам, претрес ќе се врши на 76 џамии

Слободен печат

Германија ги продолжува ограничувањата поради пандемијата до јануари

Слободен печат

ВИДЕО I Заев: Конвенцијата на ОН за правата на лицата со попреченост се имплементира со силно темпо, продолжуваме според принципот „ништо за нив – без нив”

Слободен печат

Остави Коментар