ФИФА планира да ги тужи Блатер и Платини

Причината за оваа тужба е настанот од 2011 година, кога Блатер како прв човек на ФИФА одобри нешто што подоцна беше наречено „нелојална исплата“ кон Платини. Подоцнежната истрага утврдила дека нема никаква основа за оваа исплата и дека таа треба да се смета како подарок.

Комитетот на ФИФА едногласно одлучи парите да се вратат во Федерацијата, а исто така и да се бара и камата. Засега тужбата не е поднесена и се очекува во најскоро време тоа да се случи.

Сеп Блатер во 2005 година ја напушти претседателската функција на која беше 17 години, поради корупциски скандал и моментно ја одраборува шестгодишната суспензија. И тој и Платини се суспендирани до 2023 година поради копупција, иако тие негираат дека направиле нешто спротивно на правилата.

Прочитајте и...  „Кралевите“ во Манчестер бркаат негатива, а Бејл игра голф! (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Бундеслига: Чурлинов и Штутгарт во првото коло против Фрајбург

Слободен печат

„Кралевите“ во Манчестер бркаат негатива, а Бејл игра голф! (ВИДЕО)

Слободен печат

ЛШ: Наполи со Елмас на реваншот против Барселона

Слободен печат

Маркоски и Трапановски се новите играчи на Академија Пандев

Слободен печат

Надал донесе исправна одлука, кај дамите настапот на УС Опен го откажаа и Свитолина и Бертенс

Слободен печат

Ѓоковиќ откри која му е најважната личност во животот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Артур Мело се враќа во Барселона, за да го раскине договорот

Слободен печат

Работнички пред нова суспензија од ФИБА, повторно не го исплаќа договореното

Слободен печат

Трагедија: На тренинг почина поранешен кошаркар на Црвена звезда

Слободен печат

Сетиен: Не можам да замислам дека ова ми е последниот натпревар

Слободен печат

Што се случува на релација Дортмунд – Манчестер и зашто трансферот на Санчо е пред колапс?

Слободен печат

Рејсинг Поинт казнет за копирањето на болидите на Мерцедес

Слободен печат