ФИФА отвори постапка и против Мексико

Фото: EPA-EFE/Mohamed Messara

Светската фудбалска федерација ФИФА покажува дека нема да има толеранција за никого, па така после Еквадор отвори и постапка против Мексико. ФИФА ја објавини мексиканската асоцијација за скандирање на навивачите за време на натпреварот против Полска.

Не се објавени детали за скандирањето, меѓутоа од трибините можеше да се слушне како Мексиканците испраќаат навреди кон Роберт Левандовски кој во второто полувреме не реализираше пенал.

„Отворена е постапка против Мексиканската фудбалска асоцијација поради скандирање на мексиканските фанови за време на натпреварот на Светското првенство на натпреварот помеѓу Мексико и Полска одигран на 22. ноември“, објави ФИФА во своето соопштение.

Обвинението против Еквадор ФИФА го отвори после првиот натпревар во кој Евкадор го победи домаќинот Катар со 2:0.

Видео на денот