ФИФА не го дава Инфантино, ќе остане претседател и покрај истрагата

Претседателот на ФИФА, Џани Инфантино, може да остане на својата функција и не треба да биде сменет иако се води истрага против него.

Швајцарското специјално обвинителство минатата недела започна истрага против Инфантино поради неговите тајни состаноци со поранешниот специјален обвинител кој водеше истрага за корупција во ФИФА.

Ништо не го попречува претседателот да ги извршува своите должности. Тој ќе продолжи нормално да ги уизвршува своите функции во ФИФА“, стои во соопштението на светската куќа на фудбалот.

Претходникот на Инфантино, Сеп Блатер, кој во 2015 година беше сменет од челната позиција поради мито и корупција и има забрана за учество во фудбалот до 2021 година, го повика Етичкиот комитет на ФИФА да го суспендира актуелниот претседател.
„Претседателот на ФИФА е предмет на истрага на швајцарските власти, но не е обвинет за ништо. ФИФА и нејзиниот претседател ќе соработуваат со судските власти, до завршување на истрагата“, наведува ФИФА.

Прочитајте и...  Кошаркарот кој не клечеше при интонирање на химната доживеа тешка повреда (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Супермаркет во Арсенал, Артета стави девет фудбалери на продажба

Слободен печат

Кошаркарот кој не клечеше при интонирање на химната доживеа тешка повреда (ВИДЕО)

Слободен печат

Моќна игра на Вестбрук во дербито со Милвоки и Јанис (ВИДЕО)

Слободен печат

Пандев и Џенова и во наредната сезона ќе играат во Серија А (ВИДЕО)

Слободен печат

Шоуто на прес конференцијата му направи проблем на Конте, Интер му подготви замена

Слободен печат

Фудбалски натпревар во Шведска доцнеше поради грабеж и сообраќајна несреќа

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Шкендија не мирува со засилувања, доаѓа и екс младински репрезентавивец на Хрватска

Слободен печат

Зверев: Мислам дека сега не е време да се игра тенис во САД

Слободен печат

Барселона се откажа од Нејмар: Нема ни да праќаме понуда до ПСЖ

Слободен печат

Роналдо ги реши дилемите околу својата иднина: Одите по моето трето Скудето

Слободен печат

Убави зборови од Руни за „граѓаните“, критики за сер Алекс Фергусон

Слободен печат

Хамилтон: Кога пукна гумата ми застана срцето

Слободен печат