ФИФА ќе бара нови решенија по скандалот меѓу Бразил и Аргентина

Автобусот на аргентинските репрезентативци кои го напуштија Сао Паоло стадионот/EPA-EFE/Sebastiao Moreira

Претседателот на ФИФА, Џани Инфантино ги повика репрезентациите, федерациите и владите на поголема солидарност и дијалог со цел да се најдат вистинските решенија и рамнотежа помеѓу здравјето на играчите, но и нивните обврски кон нивните национални и клупски тимови.

Ова се случува во позадина на големиот скандал што избувна со прекин на мечот од мундијалските квалификации во Јужна Америка помеѓу Бразил и Аргентина поради интервенција на здравствените власти. Четворица од играчите на Аргентина беа обвинети за давање лажни информации на аеродромот и за кршење на карантинот, што доведе до повлекување на целиот тим неколку минути по почетокот на натпреварот.

Ова е еден од случаите што ФИФА сега мора да ги реши и за кои веќе е покрената истрага.

– Овие ситуации што ги доживуваме во последно време – ослободување на играч итн., Ни покажуваат дека треба да најдеме подобар начин да ги заштитиме интересите и здравјето и на играчите и на репрезентациите, но за тоа ни треба добра волја, на сите страни. Она што се случи со квалификациите овој месец не беше најдобрата опција, но ќе бараме подобар компромис за октомври и ноември за да ставиме крај на оваа ситуација. Беше лудо, но мора да се справиме со предизвиците.

Ги молам сите клубови, федерации и влади да се солидаризираат и да не прават дискриминација. Многу влади беа фер затоа што се почитуваат здравствените протоколи. Ова е наша одговорност, но мора да им дадеме надеж и на земјите што страдаат дека ќе можат да ги видат своите најдобри играчи во националните тимови – вели Инфантино.

Суперкласико дефинитивно е откажано, а Меси е лут како рис: Тука бевме три дена, зошто не ни кажавте порано

Невиден скандал: Здравствените власти го прекинаа дербито помеѓу Бразил и Аргентина

Видео на денот