ФИФА без толеранција, за расистички испади ќе се испаѓа од лига

Светската фудбалска федерација (ФИФА) најави построги казни во борбата против расизмот, а ажурираниот Дисциплински правилник ќе почне да се применива од понеделник, 15 јули.

По речиси 15 години без големи промени во Дисциплинскиот кодекс, новата верзија е изработена во договор со сите шест конфедерации но и со други клучни фудбалски тела. Тој е подобро структуиран, појасен е, и е намален од 147 на 72 членови.

Промените во кодексот дојдоа по зголемениот број на инциденти на натпреварите од националните шампионати во минатата сезона, но и на меѓународни натпреварувања.

На пописот на казни во новиот дисциплински кодекс се, играње натпревари без гледачи, играње на неутрален терен, одземање бодови, исфрлање во понизок ранг на натпреварување, исфрлање од турнир или идни натпревари но и повторно одигрување на натпревари.

Прочитајте и...  Шкупи не и верува на Аџибадем Систина, фудбалерите ќе се тестираат во државна институција

Најмалата забрана за фудбалерите или службени лица се зголемува од пет на 10 натпревари, а на жртвите на расистички испади и напади ќе им биде овозможено да даваат искази во дисциплинските постапки.

Ажурираниот дисциплински правилник исто така го проширува опсегот на тоа што се смета дискриминациско однесување на се што се однесува на раса, боја на кожа, етничка, национална или друштвена пропадност, пол, инвалидитет, сексуална ориентација, јазик, вера, политичко мислење.

Прочитај повеќе

Реал Мадрид нема да игра на „Сантјаго Бернабеу“ (ФОТО)

Слободен печат

Кирјос повторно го провоцираше Ѓоковиќ (ВИДЕО)

Слободен печат

СФМ: Шкупи како пример дека и клубовите можат сами да организираат тестирање

Слободен печат

Велкоски и Сараево прогласени за шампиони во БиХ

Слободен печат

Истече клаузулата на Меси да замине бесплатно ова лето

Слободен печат

Уште еден позитивен на корона во Ренова

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Шкупи не и верува на Аџибадем Систина, фудбалерите ќе се тестираат во државна институција

Слободен печат

Вардарци се тестираа, Шкупи и Струга одбија да се тестираат на коронавирус

Слободен печат

Пресврт, Игало останува во Јунајтед

Слободен печат

БИБЛ нуди две места за македонски екипи

Слободен печат

Барселона и Сити се договорија, ги заменија дефанзивците

Слободен печат

Ин Мемориам: Почина Бранко Костадиновски

Слободен печат