ФИБА ја призна грешката и ги суспендира судиите

Репрезентацијата на Франција обезбеди пласман во четвртфиналето на Мундобаскетот со победата над Литванија во драматичен и контроверзен натпревар.

ФИБА објави дека Светското првенство заврши за тројцата судии кои ја делеа правдата на тој натпревар, а тие се Шпанецот Антонио Конде, Даниел Алберто Гарсија ниевес од Венецуела и Аргентинецот Леандро Лескано.

Кошаркарската федерација на Литванија веднаш по натпреварот вложи жалба и бараше поништување на резултатот, а одлуката на судиите во финишот од средбата го налути и литванскиот селектор Даиниус Адомаитис.

„По прегледувањето на снимката од натпреварот помеѓу Франција и Литванија кој се играше на седми септември, ФИБА одлучи  дека за време на изведувањето на последното слободно фрлање на 30.8 секунди до крајот на последната четвртина  е направена грешка.

Прочитајте и...  Халанд е најголемата грешка на еден од најдобрите ловци на таленти

Францускиот играч со број 27 (Руди Гобер) го допре обрачот додека топката беше на него. Правилна одлука требаше да биде доделување на поени за репрезентацијата на Литванија. Судиите од тој натпревар нема да судат во продолжението од првенството“, стои во соопштението на ФИБА.

Франција со победата го обезбеди првото место во групата Л и ќе игра во четвртфиналето, додека  Литванија е елиминирана.

Прочитај повеќе

Меси прозборе за скандалот во Барселона

Слободен печат

ДАЛИ СИ СИГУРЕН: Фудбалер на Севиља го направи „најризичниот“ трансфер во светот!

Слободен печат

100 дена до Келн: ЕХФ потсети на шампионските моменти на Вардар! (ВИДЕО)

Слободен печат

Брајтвајт е новиот напаѓач на Барселона!

Слободен печат

Официјално: Федерер ќе го пропушти „Ролан Гарос“

Слободен печат

Да испишеме нова историја: Естонија прва пречка на патот кон ЕП!

Слободен печат

Остави Коментар

два + девет =

Прочитај повеќе

Фјури до Вајлдер: Втора рунда и „бум“, готов си! (ВИДЕО)

Слободен печат

Македонија без промени на ФИФА ранг листата

Слободен печат

Мурињо: Али не е лут на мене, го заменив и тимот се подобри! (ВИДЕО)

Слободен печат

Вернер „горд“ што се поврзува со трансфер во Ливерпул

Слободен печат

Чупиќ: Имавме состанок со Самсоненко, до крајот на месецот ќе знаеме нешто повеќе!

Слободен печат

Меси: Би сакал да се врати Нејмар, а Мартинез е одличен напаѓач!

Слободен печат