-2 C
Скопје

Фетел: Направив грешка и тоа морам да го прифатам

Возачот на Ферари, Себастијан Фетел на трката за големата награда на Бахреин повторно при дуел со Луис Хамилтон направи почетничка грешка која го чинеше пласман на победничкиот подиум. Фетел и Хамилтон беа во битка за второто место кога возачот на Мерцедес од надворешната страна од патеката го мина Фетел, кој веднаш потоа се изврте, по што загуби скапоцено време, а на патот до пит-стопот му отпадна и предното крило.

На крајот од трката, како победник излезе Хамилтон, Фетел заврши на петтото место, додека неговиот клупски колега Шарл Леклер исто така имаше проблеми со болидот но заврши како третопласиран.

Токму поради грешката, Фетел се најде на удар на медиумите, навивачите и на експертите кои сметаат дека тој не може да се носи со притисокот од дуелите со Хамилтон. Возачот на Ферари и во минатата сезона направи неколку почетнички грешки со кои му го отвори патот до титулата на Хамилтон.

Прочитајте и...  ВИДЕО: Бензема го спаси Реал од пораз во големото дерби и ја врати неизвесноста во трката за титулата

– Искрено, мислам дека мојата грешка немаше никаква врска со притисокот. Се изненадив кога ја загубив левата гума, а кога се извртев веќе беше предоцна. Погрешив и тоа морам да го прифатам. Во текот на вртењето левата гума ми се распадна, а освен тоа имаше многу вибрации, а потоа ми се оштети предното крило – изјави Фетел.

Поврзани вести

ВИДЕО: Триумф на Наполи, десетина минути за Елмас

Слободен печат

Шоу на Кејн и Бејл за нов триумф на Тотенхем

Слободен печат

Барселона има нов претседател, Меси останува на „Камп Ноу“?

Слободен печат

Милинковиќ-Савиќ на лето од Лацио се сели во Јувентус?

Слободен печат

Коронавирус пред ол-стар натпреварот, двајца кошаркари го откажаа настапот

Слободен печат

Познат распоредот за третиот дел од сезоната во ПМФЛ: Вардар во првите две кола против Шкупи и Шкендија

Слободен печат

Остави Коментар