Фетел: Хамилтон си игра со нас – Слободен печат
ОстанатoСпорт

Фетел: Хамилтон си игра со нас

Возачот на Ферари е фрустриран од апсолутната доминација на Мерцедес и на Луис Хамилтон во Формула 1 шампионатот.

Екипата на Мерцедес и нејзините возачи, Луис Хамилтон и Валтери Ботас доминираат во Формула 1 шампионатот и досега славеа на сите осум трки. Хамилтон победи на шест трки, додека Ботас славеше на две, а потврда за доминацијата на Мерцедес е тоа што дура на шест трки издвојуваа еден-два победа.

Главниот конкурент на возачите на Мерцедес, Себастијан Фетел од Ферари уште сега е свесен дека не може да биде конкурент на Хамилтон.

– На последната трка во Франција, ризикував се за да го извозам најбрзиот круг, додека Хамилтон оствари идентично време со истрошени гуми. Време и да престанеме да се лажеме и да признаеме , Луис Хамилтон си игра со нас – вели Фетел.

Хамилтон е лидер во генералниот пласман со 187 бодови, 36 повеќе од клупскиот колега, Валтери Ботас, додека Фетел е на третото место со 111 бодови. Наредната трка треба да се вози наредниот викенд во Австрија, на патеката Ред Бул ринг.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close