Фетаи: Секој предмет на којшто работев е чист и не е вмешан во криминал

По завршувањето на денешното рочиште за случајот „Титаник 3″ на Специјалното јавно обвинителство (СЈО),  Обвинителката Фатиме Фетаи за „ТВ21″ изјави дека секој предмет на којшто работела таа е чист.

– Секој предмет на којшто работев јас е чист и во ниту еден момент не може да се смета дека е вмешан во нешто криминално или сомнително, така што за предмет за што јас се борев три и пол години или повеќе, не го давам и ќе се борам до крај, изјави Фетаи.

На новинарско прашање дали таа продолжува да работи под овластувањата на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, Фетаи со одговор  – апсолутно, таа се уште е главна обвинителка во СЈО.

Прочитајте и...  Сантос: За да се отворат преговорите со ЕУ политичките актери во Албанија треба да бидат обединети

Претходно денеска, адвокатот Еленко Миланов, поднесе барање за изземање на обвинителите Фатиме Фетаи и Гаврил Бубевски во предметот „Титаник 3″, поради, како што образложи, последните случувања во СЈО. Претседателката на судечкиот совет Марија Клетничка рече дека снимката со барањето ќе биде доставена до надлежните, согласно со законот за иземање на обвинителите, по што Јанева со решение го одби барањето за изземање на Фетаи и Бубевски.

Судечкиот совет за барањето за изземање на Јанева цени дека не може да претставува пречка за процесот, поради самостојноста на СЈО утврдено со посебен закон, како и одредбата од ЗКП за изземање на јавни обвинители.

Судењето за уништување изборен материјал на локалните избори во 2013 година, каде обвинети се тогашните членови на општинската изборна комисија во Чаир Ејуп Аљими и Исмет Гури од ДУИ, „Титаник 3″ продолжува на 26 август.

Прочитајте и...  Хрватска постави ограда на границата со БиХ поради мигрантите

Прочитај повеќе

Бременост и коронавирус: Еве што прави вирусот во вашето тело

Слободен печат

Пендаровски: Не би било добро 12 април да се одложува како датум на избори

Слободен печат

Мицкоски: Најсериозен проблем со кој се соочува нашата држава е високата корупција

Слободен печат

Пендаровски: Груевски прв ја даде идејата за странец обвинител, после ја напушти

Слободен печат

Комплексната врска помеѓу загадувањето на воздухот и климатската криза

Слободен печат

Екстрадиран во САД синот на предводникот на најмоќниот наркокартел во Мексико

Слободен печат

Остави Коментар

13 − 5 =

Прочитај повеќе

Мета: Целта на владата на Рама е враќање на диктатурата

Слободен печат

СОЛИДАРНОСТ НА ДЕЛО: Украинска министерка ќе мине две недели во карантин со евакуираните од Вухан

Слободен печат

Следниот седумгодишен буџет на ЕУ ќе биде претставен вечерва

Слободен печат

Ердоган првпат го призна присуството на протурските сириски милитанти во Либија

Слободен печат

Потврден прв случај на коронавирус во Либан

Слободен печат

Димитров: Посетата на европратениците Чолош и Ќучик испраќа сигнал за поддршка за пристапните преговори со ЕУ

Слободен печат