Фетаи бара затворска казна за Груевски и Јанакиески обвинети во „Шамари во Центар“

Четири години беа доволни за спротивставувања на аргументите во постапката. Два пати започнувавме од почеток. Сметам дека тоа што судот го изведе како доказ е повеќе од потребно. Присуствувавме на една фер постапка. Целата јавност ги видоа насилничките дивеења во Општина Центар. Процесот на времето во СЈО започна по снимен телефонски разговот меѓу Миле Јанакиески и Никола Груевски.

Во тој разговор Груевски доаѓа до идеја тогашниот градоначалник на Центар кој им правел нив проблеми со ДУП-от, да “изеде” неколку шамари. Потоа Груевски му дава инструкции на Јанакиески како да се направи испад пред Општина Центар, рече во завршниот збор во случајот “Шамари во Центар” обвинителка Фатиме Фетаи.

Обвинителкат Фетаи нагласи дека бара затворски казни за обвинетите Никола Груевски и Миле Јанакиески. Фетаи од судот исто така побара за обвинетиот Игор Бошковски условна казна. Таа забележа дека целата одбрана на обвинетите била насочена кон тоа да се докаже дека Груевски и Јанакиески не се виновни.

Прочитајте и...  Кривична пријава за лица кои правеле свадба во Арачиново

Адвокатот на Никола Груевски во својот завршен збор истакна обвинителството во текот на судскиот процес не успеало да докаже одговорност за неговиот клиент и побара од судот да биде донесена ослободителна пресуда.

Еленко Миланов адвокат на обвинетиот Миле Јанакиески рече дека има против што јавниот обвинител денеска настапил со нов обвинителен акт.

Случајот го води судијата Душко Јосифовски, а застапници на обвинението се Гаврил Бубевски и Фатиме Фетаи.

Како обвинети за насилство во случајот беа опфатени неколку лица, од кои првообвинет е поранешниот премиер Никола Груевски, кому му се суди во отсуство, а второобвинет е ексминистерот Миле Јанакиески. Помеѓу обвинетите беше и поранешната пратеничка и советничка во Општина Центар, Даниела Рангелова.

Прочитајте и...  Путин: Гледаме закрепнување во голем број сектори

Тие се обвинети за поттикнување и организирање на насилните протести пред просториите на Општината летото 2013 кои, според обвинителството, биле организирани со образложение дека се против наводно запирање на изградбата на црквата „Свети Константин и Елена“ на улица „Македонија“, а всушност причината била да се спречи седница на Советот на Општина Центар на која требало да се променат деталните урбанистички планови, меѓу кои и оној за „Мал ринг“. Во тој период локалната власт во Центар ја имаа СДСМ и коалицијата, а градоначалник беше Андреј Жерновски. Во овој случај веќе има три пресуди.

Осуден е Мирко Пецев кому му се судеше во одвоена постапка, но и двајца советници во Центар од ВМРО-ДПМНЕ од 2013 година кои признаа вина и добија условни казни.

Прочитајте и...  Франција го помина прагот од милион заразени од ковид-19, за 24 часа речиси 300 смртни случаи

Поврзани вести

Загрижувачко предупредување од експертите: Поради коронавирусот ќе се намали бројот на браковите и популацијата

Слободен печат

Хрватска со рекорден број заразени – 2.242 за еден ден

Слободен печат

Помпео: Азербејџан и Ерменија да се вратат на преговорите

Слободен печат

Ердоган: Турција ќе размисли за воведување нови мерки за борба против ковид-19

Слободен печат

Казнети 983 лица кои не носеле маска

Слободен печат

Полскиот претседател Анджеј Дуда позитивен на коронавирус

Слободен печат

Остави Коментар