16.8 C
Скопје

Фестивал за феминистичка култура и акција ПРВО ПА ЖЕНСКО: Жените се малцинство

Фестивалот за феминистичка култура и акција ПРВО ПА ЖЕНСКО застанува цврсто зад транспарентот: Жените се малцинство.

– Со ваквото политичко позиционирање имаме за цел да го преиспитаме значењето на терминот „малцинство“, свесно одбегнувајќи ја неговата национална, доминантна претпоставеност. Сакаме да посочиме дека во значењето на овој поим многу поважни се, всушност, односите на моќ помеѓу најразличните општествени групи, како и доминацијата на едни врз други. Таквата доминација секојдневно се случува преку вкоренети штетни политички уредувања и општествени норми, кои подразбираат дискриминација на мноштво идентитети што не се вклопуваат во идеалот што му е припишан на хегемониското мнозинство. Токму затоа, прашањето за малцинствата е и феминистичко прашање – велат организаторките на Фестивалот.

Програма

17. 08.2020 – понеделник
21:00 МКЦ галерија – Изложба: Ничии прагови конкретно – Елена Чемерска и Ивана Мирчевска22:00 МКЦ плато – Концерт: Димитра

18. 08.2020 – вторник
20:30 МКЦ плато – Разговор што може(ше) да биде перформанс: Непосредност во криза
22:00 МКЦ плато – Концерт: Хана, Долорес и Јоана

20.08.2020 – четврток
18:00 Град Скопје – Мапирање на женско културно наследство: Скопје 2020 (ж.) со Ивана Драгшиќ
20:30 ЦАЦ Мобилна галерија, Парк на Франкофонијата – Младинска програма со Период. Менструал мувмент Скопје : Проекција на едукативен филм и форум дискусија

22.08.2020 – сабота
20:00 МСУ плато – Прајват принт промоција: 15 хорор приказни од жени работнички на Кристина Божурска
21:00 МСУ плато – Проекција на филм: „Писма 1“ и „Писма 2“ на Ана Павловиќ
22:30 МСУ плато – Диџеј сет: ДИАХ

23. 08. 2020 – недела
20:00 МСУ – Изложба: Без простор – Селман Селма
21:00 МСУ плато – Диџеј сет: Дискордиа

View this post on Instagram

? „Прво па женско 8“ ќе се одвива исклучително според Протоколот за организација на настани во рамки на Планот за намалување на рестриктивните мерки за спречување на ширењето на коронавирусот. Согласно, бројот на посетители на секоја од фестивалските активности ќе биде ограничен.? ⭐️ Ве молиме доследно да ги почитувате задолжителните мерки за спречување на ширењето на корона вирусот. ⭐️ #ППЖ8

A post shared by Tiiiit! Inc. (@tiiiit.inc) on

Поврзани вести

ВИДЕО | Томас Маркл ја обвини Опра Винфри: Таа ги искористи Меган и Хари за создаде ново популарно шоу

Слободен печат

Дали по стапките на Џенифер Лопез и Џоли се врати во прегратките на старата љубов? Анџелина и Џони Ли Милер се старо – новиот холивудски пар

Слободен печат

Воспаление на срцевиот мускул кај помлади мажи од мРНА вакцините почесто од очекуваното

Слободен Печат

Дневен хороскоп за 14 јуни: Имате повеќе идеи отколку време, треба подобро да се организирате

Слободен Печат

Виц на денот: Рефреш

Слободен печат

На денешен ден – 14 јуни

Слободен Печат

Остави Коментар