Фестивал во Италија каде музичарите свират на инструменти направени од мраз (ФОТО)

Публиката за овие концерти мора да се облече како за на артички услови, бидејќи ти се одржуваат на глечер.

Ice Music Festival се одржува во специјален изграден амфитеатар со 300 места за седење, сместен на 2.600 метри надморска височина, на северноиталијанскиот глечер Пресена, кој инаку се топи поради глобалното затоплување.

Спектакуларниот глечер е во опасност. Од 1993 година изгубил повеќе од третина од својот волумен и преку лето се покрива со термални покривки за да се спречи негово понатамошно топење.

– Пресена е последниот глечер на алпите под 3.000 метри висина… Можеби можевме да изградиме уште поголем амфитеатар, но ако климата се промени, нема да можеме да уживаме во вакво искуство – рекол Мишел Бертолини, потпарол на блиското скијалиште.

Прочитајте и...  Русковска се изнасмеа на „Златна Бубамара“- На менито на Сашко Коцев и аферата „Рекет“ (ФОТО)

Организаторите „концертната сала“ ја граделе повеќе од два месеци. Во неа од од јануари до крајот на март ќе се одржат 54 концерти од џез до поп, како и класична и традиционална музика.


Изградбата на инструменти од мраз беше сложена задача.

Прочитајте и...  Повеќе од 1.300 жалби за настапот на Шакира и Џеј Ло на Супербол: „Ова е порнографски и срамно!“ (ВИДЕО)

Меѓутоа, музичарите успеваат да остават впечаток дека не им е тешко да свираат пред публика на температура која се движи околу нула степени.

Прочитај повеќе

Морничави пораки кои би можеле да го уништат Џони Деп – Прво ќе ја удавиме, па потоа ќе ја запалиме!

Слободен печат

Астролозите откриваат: Месецот на раѓање открива кои болести ви се закануваат

Слободен печат

Замолчете ја лудачата во вас поради која психички и физички сте исцрпени: 7 совети од лекарите за ослободување на стресот

Слободен печат

НАШ ПРЕДЛОГ ЗА ФИЛМ: „Jexi“ е комедија која ќе ве насмее, но и ќе ве потсети на секојдневната зависност на човекот од модерната технологија

Михаило Донев

Кејт Мидлтон облече патики од 2.000 денари и за само еден час овој модел целосно се распродаде

Слободен печат

Хороскопски знаци кои важат за најголеми манипулатори!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Хајли Бибер не успеа да се избори со ветрот – Фановите видоа нешто повеќе!

Слободен печат

Се туширате секој ден, а не знаете дека со тоа можеби правите грешка

Слободен печат

Повеќе од 1.300 жалби за настапот на Шакира и Џеј Ло на Супербол: „Ова е порнографски и срамно!“ (ВИДЕО)

Слободен печат

Ниту Канада не ги сака Меган и Хари – Полека сите врати им се затвараат!

Слободен печат

Вечерва „Баклава“ го промовира новиот албум: Гости ќе бидат Дарко Рундек и „Суперхикс“

Слободен печат

Златна Бубамара 2020: Сашко Коцев го „избриша“ подот со РЕКЕТ, Aтиџе запеа пред публиката! (ГАЛЕРИЈА)

Васко Спасоски