16.8 C
Скопје

Фестивал на нова музика: Релаксирано издание на „Здраво млади“

Фестивалот на нова музика „Здраво млади“ своето јубилејно 10-то издание го одржа во навистина посебен амбиент во Парк МКЦ. Кризната ситуација со коронавирусот создаде идеална можност за поинаков и порелаксиран пристап во организацијата на фестивалот со редуциран број билети.

„Секое лошо за добро“, велат мудрите, а присутните на фестивалот уживаа во квалитетен и енергичен звук со целовечерна музичка програма понудена од домашните „Фанк шуи“ и „ПМГ Колектив“, како и гостите „Ефтеркланг“ од Данска, „Лалалар“ од Турција и диџеј Фиц од Ирска.

Организаторите од МКЦ како наследство од годинашното издание си добија и една пресимпатична макета, наменски изработена од „МврСвр продукција“. Макетата беше изработена за промотивниот спот, а сега ќе треба да си го најде своето фиксно место во МКЦ.

Фотографии: Стефан Рајхл

(Текстот е објавен во „Културен печат“ број 47, во печатеното издание на „Слободен печат“ на 5-6 септември 2020)

Поврзани вести

Интервју со Јане Чаловски: Независниот културен сектор е уморен од празни ветувања

Тони Димков

Разговор со Александра Јуруковска: Надежта секогаш ми ја крепат само непоправливите ентузијасти

Тони Димков

Совршенство на звукот: Брендот „Теохаров“ ќе произведе звучници со потпис на Влатко Стефановски

Тони Димков

Танц-фест 2021: Чекор понатаму за современиот танц

Тони Димков

Фондација „Небрегово“: Чествување на Блаже Конески во Општина Аеродром

Тони Димков

Критички филмски гест на фестивалот за феминистичка култура „Прво па женско #9“

Тони Димков

Остави Коментар