Фергусон не сака европска Суперлига - Слободен печат

Фергусон не сака европска Суперлига

Во последно време зачестија шпекулацииите дека најголемите фудбалски екипи во Европа планираат да создадат натпреварување во кое би учествувале само најбогатите екипи на стариот Континент. Претседателот на Реал Мадрид, Флорентино Перез неодамна имаше средба со претседателот на ФИФА, Џани Инфантино на кој било разговарано за оваа идеја.

Сепак, еден од највлијателните луѓе во светот на фудбалот, сер Алекс Фергусон е против ваква идеја бидејќи екипите кои би учествувале во новото натпреварување ќе мора да ги напуштат лигите во кои се натпреваруваат.

– Ги прочитав информациите за создавање Суперлига за елитните европски клубови и како тоа ќе им донесе поголеми приходи. Несомнено идејата е ориентирана кон пари, но дефинитивно нема да биде примамлива за екипите во Премиер лигата, која во моментов е најдобрата во светот. Финансиски е поддржан од Sky, BT Sport и веќе од Amazon.

За мене е тешко да видам како еден англиски клуб би се согласил да го напушти шампионатот. Покрај тоа, да се биде во можност да играш во Лигата на шампионите е многу попривлечно за играчите, тренерите и навивачите, бидејќи тоа е најголемиот тест во клупскиот фудбал. Многу клубови со голема историја може да бидат уништени доколку нивните партнери од Премиер лигата се преселат – изјзви Фергусон.

Прочитај повеќе

Гостивар непријатно го изненади шампионот МЗТ Скопје

Слободен печат

Португалија е новата ракометна сензација во Европа

Слободен печат

Официјално: Ешли Јанг нов играч на Интер! (ФОТО)

Слободен печат

Ниту Барса, ниту Реал: Неочекувана одлука на Нејмар!

Слободен печат

Бомбашки напад на судија, откажани сите натпревари на Кипар! (ФОТО)

Слободен печат

Словенците „газат“ кон полуфинале, Бомбач го потопи Исланд!

Слободен печат

Остави Коментар

3 + 18 =

Прочитај повеќе

Јунајтед го потврди трансферот, Ешли Јанг слета во Милано! (ВИДЕО)

Слободен печат

„Диви“ се врати во Македонија, потпиша за Пролет

Слободен печат

Мекинро: Се обложувам дека Ѓоковиќ ќе биде рекордер!

Слободен печат

Мухамед Али – кралот на рингот кој беше поголем од митот за себеси (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Германски ракометар заклучен во тоалет за време на натпревар

Слободен печат

Баерн подготвува чистка на лето, прв ќе лета Перишиќ

Слободен печат