Ферги наместил меч со Јуве во Лигата на шампионите!? - Слободен печат

Ферги наместил меч со Јуве во Лигата на шампионите!?

Едно шокантно обвинение на сметка на легендарниот тренер беше изречена на суд од италијанскиот фудбалски менаџер Џузепе Пина Палјара.

Палјара го спомна Алекс Фергусон на сослушувањето. Италијанецот беше на „деловен“ состанок со една жена, новинарка од познат англиски весник која се претставила како деловен партнер. Палјара во текот на ручекот обвини неколку англиски тренери за местење натпревари, вклучувајќи го и Алекс Фергусон.

Главниот обвинител Брајан О’Нил го даде сведочењето на новинарката, со тврдењето на Паљара дека Фергусон е вклучен во наместен натпревар против Јувентус во Лигата на шампионите.

Палјара го наградил Фергусон со еден златен часовник „Ролекс“ вреден 30.000 илјади евра. Воедно Ферги земал пари од трансферите на фудбалерите и дека му плаќал и претходно.

Прочитајте и...  Солскјер: Пол Погба не е играч на Рајола!

Не е наведено за кој натпревар меѓу Јунајтед и Јуве се однесува обвинението. Двете екипи имаат одиграно 10 натпревари во ЛШ. Покрај Фергусон, италијанскиот менаџер ги обвини уште Стив Мекларен, Хари Реднап и Нил Ворнок.

Палјара со поранешниот помошник менаџер на Барнли, Томи Рајт, е обвинет за голем број фудбалски нерегуларности, кои вклучуваат корупција и местење натпревари. После тој скандал и тогашниот селектор на Англија, Сем Алердејс си поднесе оставка.

Прочитај повеќе

Марсијал, Мегваер и ВАР му донесоа победа на Јунајтед (ВИДЕО)

Слободен печат

Клајстерс по осум години пауза се врати на тениските терени (ВИДЕО)

Слободен печат

УЖАС ВО САД: Поранешни одбојкарки загинаа во сообраќајна несреќа (ВИДЕО)

Слободен печат

Кадетите со половичен ефект на стартот од Медитеранските игри

Слободен печат

Меси и Хамилтон ја „поделија“ наградата Лауреус

Слободен печат

„ГЕНИЈАЛЕЦ“ од Црна Гора: И Џордан мислеше дека хеликоптерот нема да падне, па падна (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

2 × 5 =

Прочитај повеќе

Ван Дајк е клучот за успехот на Ливерпул

Слободен печат

МЕГА СКАНДАЛ во Барселона: Претседателот Бартомеу на социјалните мрежи ја оцрнувал својата најголема ѕвезда, Лионел Меси

Слободен печат

Наставник на учениците им дал тест во чест на Коби Брајант

Слободен печат

Избран слоганот на Олимписките игри во Токио (ВИДЕО)

Слободен печат

Ајакс на лето ќе биде како супермаркет, дури осум фудбалери си заминуваат

Слободен печат

Реал ја одреди цената на Хамес Родригез

Слободен печат