Ферари и Фетел му покажаа заби на Мерцедес

Возачот на Ферари до пол позицијата пристигна во самиот финиш на квалификациите на патеката „Жил Вилнев“ и тоа со време кое беше за само 0.206 секунди побрзо од лидерот во генералниот пласман, Луис Хамилтон од Мерцедес.

Фетел на овој начин успеа да го прекине постот кој траеше 17 трки на кои не го немаше најбрзото време во квалификациите, а со тоа и најдобрата стартна позиција на трките.

Од третата позиција ќе стартува вториот возач на Ферари, Шарл Леклерк, додека веднаш зад него ќе биде најпријатното изненадување во квалификациите, Даниел Рикиардо од Рено.
Од  третиот стартен ред, трката ќе ја започнат возачот на Ред Бул, Пјер Гасли и Валтери Ботас од Мерцедес.  Од седмата до 10. позиција се пласираа Нико Хулкенберг (Рено), Ландо Норис и Карлос Саинз (Мекларен) и Кевин Магнусен (Хас).

Прочитајте и...  Тренерот на Лајпциг е нов рекордер во Лигата на шампионите

Трката за Големата награда на Канада ќе стартува утревечер во 20.10 часот, а лидер во генералниот пласман е Хамилтон 137 бодови, 17 повеќе од Ботас и дури 55 од Себастијан Фетел.

Прочитај повеќе

Тренерот на Лајпциг е нов рекордер во Лигата на шампионите

Слободен печат

Халанд е најголемата грешка на еден од најдобрите ловци на таленти

Слободен печат

Тодоров го избра конечниот список: Отпаднаа тројца дебитанти

Слободен печат

Рашфорд неизвесен и за Европското првенство

Слободен печат

Ванда провоцира: Не знам дали ќе живееме во Париз или Торино

Слободен печат

Барселона и официјално донесе играч кој ја чини повеќе од милион евра по натпревар

Слободен печат

Остави Коментар

пет × 2 =

Прочитај повеќе

Ужас во Мексико: Фудбалер уби судија за време на натпревар

Слободен печат

НБА легенда и на 64 години без проблем забива (ВИДЕО)

Слободен печат

На „Енфилд“ никому не му е пријатно, прашајте ги тие од Барселона

Слободен печат

Вечерва половина жители на Бергамо ќе бидат на „Сан Сиро“

Слободен печат

Сориано до УЕФА: Не се точни обвиненијата за Сити!

Слободен печат

Исплатени премиите за пласман во квалификациите на ЕП 2021

Слободен печат