11 C
Скопје

Фејзи Азири ги покани Русковска и Јовески во ќелија: Ќе ви дадам докази за нарачателите и организаторите на убиството

Обвинетиот Фејзи Демири по изрекувањето на пресудата за „Монструм“ и по барањето мерка притвор упати необична покана до обвинителите:

-Љубомир Јовески и Вилма Русковска, нека дојдат кај мене во затворот во Шутка да им дадам докази за нарачателите и организаторите на убиството. Ако не ми дозволат да ја поднесам пријавата во рок од десет дена, доказите ќе ги споделам со јавноста и странските амбасади, изјави веќе осудениот во случајот ‘Монструм’, Фејзи Азири. Тој ова го сподели одговарајќи на барањето на обвинителите за мерката притвор. Азири денеска заработи петнаесетгодишна затворска казна, за две дела поврзани со монструозното убиство кај Смилковското езеро.

За него, но и за останатите обвинети, обвинителката Фатиме Фетаи побара изрекување мерка притвор, поради можност од бегство. Ова е повторено судење, со исто обвинение за тероризам и помагање и истите обвинети.

Прочитајте и...  Твининг-проект за јакнење на институционалниот капацитет на Народната банка

И во повторениот процес недостапни за судот останаа Алил Демири и Африм Исмаиловиќ, кои веќе девет години се во бегство во Косово и на нив им суди во отсуство. Освен нив обвинети беа уште тројца луѓе, но за Самир Љута обвинението е повлечено оти немало докази.

ВИДЕО | Пресуда за Монструм: Три доживотни затворски казни за „монструозното садистичко убивање“ на момчињата

Поврзани вести

ЕУ го повика кубанскиот амбасадор да го објасни потписот на контроверзното писмо на Бајден

Слободен печат

Мјанмар го отповика амбасадорот во ОН

Слободен печат

Екс премиерот Љубчо Георгиевски: 5 политичко-дипломатски предлози како да се подобрат македонско – бугарските односи

Слободен печат

Медиумите во Полска се плашат од „државен удар“

Џејмс Шотер/Financial Times

Повеќето земји во Европа воведуваат или го продолжуваат затворањето

Слободен печат

САД ќе воведе специјални мерки за патниците од африканските земји погодени од ебола

Слободен печат

Остави Коментар