Фејсбук снима документарец за Ѓоковиќ

Главните кадри се направи се направени на „Другаријада“, која по седми пат ја организира фондацијата Новак Ѓоковиќ, а на филмот работи екипа од Велика Британија. Се очекува документарниот филм да се појави на Фејсбук на крајот од октомври или најдоцна до крајот на годината.

„Правиме филм од неколку минути, а фокусот ни е насочен на хуманитарните активности на најдобриот светски тенисер. Поминавме неколку преубави денови во Брзеч за да смимаме. Се помина добро, а имаме многу одлични кадри со децата кога се дружеа со Новак и Јелена. Се помина во перфектна атмосфера“, стои во соопштението на компанијата „Film Farmers“.

На чело на тимот се наоѓа продуцентот Том Пери од Лондон, кој истакна дека е воодушевен од соработката со српскиот тенисер.

Прочитајте и...  Велкоски и Сараево прогласени за шампиони во БиХ

– Новак беше многу добар, опуштен, пријатен и се што го замоливме ад направи, го правеше со насмевка и леснотија. Среќни сме што соработуваме со таква личност и се надевам дека ќе имаме можност повторно да снимаме заедно – изјави продуцентот, Том Пери.

Заменикот на Пери, Сем Клејстон изјави дека тимот кој го снимаше документарецот не беше запознат со хуманитарните активности на Ѓоковиќ.

– Знаеме за неговата тениска кариера, но луѓето во Англија генерално не се запознати со Фондацијата и со тоа што го работи истата за да им помага на децата, посебно во Србија. Убаво беше да им се отворат очите на луѓето низ светот и да видат што Фондацијата и Новак прават за најмалите – открива Клејстон.

Прочитајте и...  СФМ: Шкупи како пример дека и клубовите можат сами да организираат тестирање

Прочитај повеќе

Сите спортисти ќе се тестираат пред почетокот на сезоната

Слободен печат

Клубовите го поддржаа предлогот, крај на одбојкарската сезона во Македонија

Слободен печат

Георгиевски е новото десно крило на Вардар

Слободен печат

Официјално: Митревски е новиот голман на Порто

Слободен печат

Од вториот „шешир“ ги чекаме ривалите за учество на ЕП 2022!

Слободен печат

Потврдени осум трки, Ф1 сезоната ќе започне на 5 јули!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Сите тестирани во ФК Вардар се негативни на Ковид-19

Слободен печат

Ново засилување од Шпанија во Еурофарм Пелистер (ВИДЕО)

Слободен печат

Легендарниот напаѓач Бирхоф со решение за Лигата на нации

Слободен печат

Савиќевиќ импресионираше во Мадрид: Време е за уште поголеми предизвици!

Слободен печат

На денешен ден Вардар ја освои втората титула во Лигата на шампионите! (ВИДЕО)

Слободен печат

Барселона криела дека има пет заразени играчи?

Слободен печат