Фејсбук му блокираше порака на Трамп, Твитер му го блокираше штабот

За првпат, Фејсбук блокираше содржина од официјалната страница на американскиот претседател Доналд Трамп, а Твитер одзеде можност целиот штаб на кампањата да објавува пораки со објаснување дека Трамп шири лажни информации за коронавирусот.

Блокираната порака, што содржи линк до интервју со претседателот за емисијата „Fox & Friends”, беше објавена во средата, јави Би-Би-Си. Во неа, тој продолжува да се залага за отворање на училишта во САД за сите ученици, тврдејќи дека децата имаат „речиси целосен имунитет” против коронавирусот. Таа порака беше отстранета неколку часа по објавувањето.

Портпаролот на Фејсбук коментира дека компанијата била принудена да го стори тоа затоа што „во видеото има лажни обвинувања дека група луѓе се имуни на коронавирусот”.

Прочитајте и...  Алиев: Азербејџан нема да молчи за постапките на Ерменија, имаме загинати и ранети војници

„Ова ја нарушува нашата политика во однос на штетните дезинформации за Ковид-19″, додаде портпаролот на Фејсбук.

Претходно, социјалната мрежа ги отстрани рекламите објавени од изборниот штаб, но досега не ја цензурирале официјалната веб-страница на 45-от претседател на САД.

Портпаролот на Твитер, Лиз Кели, рече дека штабот на Трамп објавил порака со која се кршат правилата на социјалните медиуми. Таа појасни дека тимот на претседателот може да ја обжали одлуката.

Прочитај повеќе

Акар: Анкара го поддржува Баку

Слободен печат

Во „Викендот без ДДВ“ ќе се купуваат домашни производи и ИТ опрема до 30.000 денари

Слободен печат

Заев: Никој нема да биде изоставен со четвртиот пакет мерки (ВИДЕО)

Слободен печат

Рама од Валона најави: Албанија ќе ги олесни анти-ковид мерките

Слободен печат

Силен земјотрес во близина на Света Гора

МИА Агенција

Помпео на средби со Мицотакис и Денедиас во Атина

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Честитка од претседателот Пендаровски по повод празникот Јом Кипур

Слободен печат

Азербејџан: Општа мобилизација во земјата не е неопходна

Слободен печат

Бектеши: Продолжува поддршката за туристичкиот сектор во текот на пандемијата

Слободен печат

Превентива и ран скрининг клучни за намалување на ризикот од појава на рак на дојка

Слободен печат

Снежна покривка на Кораб (ФОТО)

Слободен печат

Алиев: Азербејџан нема да молчи за постапките на Ерменија, имаме загинати и ранети војници

Слободен печат