Фејсбук казнет со пет милијарди долари за непочитување на приватноста

Владата на САД денеска ја објави казната од страна на Федералната комисија за трговија (ФТЦ), со која се бара Фејсбук да плати пет милијарди долари за непочитување на приватноста на своите корисници.

Според написот на „Вашингтон пост”, таа казна предвидува и надзорни мерки и одредени ограничувања во работењето на компанијата, но за одлуката на ФТЦ извршниот директор на „Фејсбук” Марк Цукерберг е одговорен само делумно лично.

„Вашингтон пост” истакнува дека тоа е најголема казна изречена од ФТЦ.

– Во спогодбата постигната од Фејсбук и Федералната комисија за трговија на САД, директорот Марк Цукерберг се заложи дека лично ќе гарантира дека неговата компанија ќе се придржува кон своите програми за приватност, се вели во текстот.

Прочитајте и...  Заев – Јан Коп: Правдата и владеењето на правото ќе бидат примарен фокус на идната влада предводена од СДСМ

ФТЦ исто така се закануваат со кривични и други казни во случај на лажни гаранции.

Прочитај повеќе

Патолозите зачудени: Згрутчена крв пронашле речиси во сите органи на пациентите починати од ковид-19

Слободен печат

Заев: До 2021 година, минималната пензија ќе изнесува 10.700 денари

Слободен печат

Руската православна црква жали поради одлуката на турскиот суд за Света Софија

Слободен печат

Заев: И покрај тоа што ДУИ не вреди пет пари, на 27 април со сопствен живот го бранев Талат Џафери

Слободен печат

Мисајловски: Треба обнова во културата, во уметноста, во здравството, во инфраструктурата

Слободен печат

Агенцијата за филм го поддржа објективното новинарство, но ќе се спротивстави на нарачаните медиумски хајки каде позадината е личен интерес

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Макрон – Меркел: Поддршка на Србија и Косово во наоѓање решение

Слободен печат

Францускиот суд побара нова медицинска експертиза за смртта на Адама Траоре

МИА Агенција

Катастрофа во Јемен: Повеќе од 10 милиони луѓе се соочуваат со глад

Дурловски: Со ниски даноци, финансиска поддршка ќе овозможиме економски раст (ВИДЕО)

Слободен печат

Мицкоски: Јас сум убеден дека овие избори ќе завршат со една голема победа на ВМРО-ДПМНЕ (ВИДЕО)

Слободен печат

Во 16 општини ќе се формираат регионални „Ковид – центри”

Слободен печат