„Фејсбук“ доби одбор кој ќе има моќ да го замени Цукерберг

Според соопштението од „Фејсбук“, кое го пренесува „Ројтерс“, одборот го сочинуваат избрани членови од 27 земји од светот, а кои комуницираат на 29 јазици, иако една четвртина од нив се од САД, каде се наоѓа седиштето на компанијата.

Компанијата „Фејсбук“ основаше нов надзорен одбор кој ќе ги надгледува содржините на оваа социјална мрежа, а меѓу членовите на ова тело ќе се најдат лица од сите страни на светот.

Овој одбор, кој ќе има овластување да отврла одлуки, па дури и да менува основачи и генералниот директор на компанијата Марк Цукерберг е формиран како одговор на се поголемите критики за начинот на кој оваа социјална мрежа ги контролира содржините кои се објавуваат.

Според соопштението од „Фејсбук“, кое го пренесува „Ројтерс“, одборот го сочинуваат избрани членови од 27 земји од светот, а кои комуницираат на 29 јазици, иако една четвртина од нив се од САД, каде се наоѓа седиштето на компанијата.

Прочитајте и...  Пашинјан до Гутереш: Турција има пристрасна позиција во акциите на Азербејџан

Меѓу другите, во надзорниот одбор ќе се најде и поранешниот федерален судија Мајкл Мекконел, колумбиската адвокатка Каталина Ботеро – Марино, но и поранешната премиерка на Данска Хеле Торнинг – Шмит.

 

Прочитај повеќе

Како Бугарија ги извезува своите проблеми во Северна Македонија

Слободен печат

Министрите денеска ќе потпишат Кодекс за етичко однесување

Слободен печат

САД и Јужна Кореја за денуклеаризација на Корејскиот полуостров

Слободен печат

Нагорно Карабах е закана за регионалниот мир

Слободен печат

На секои 16 секунди во светот умира по еден заразен – досега над милион починати од ковид-19

Слободен печат

Висат одлуките на претседателот на државата!

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Платформата падна уште на првото тестирање

Михаило Донев

Одбележан Денот на Бошњаците со свечена академија

Слободен печат

Пашинјан до Гутереш: Турција има пристрасна позиција во акциите на Азербејџан

Слободен печат

Амазон отвора 3.500 работни места во Канада

Слободен печат

Османи на средба со Вархеји, главна тема почеток на преговорите со ЕУ

Слободен печат

Дачиќ бара отворање на прашањето за двојно државјанство со Црна Гора

Слободен печат