Федерер започна со изградба на лускузниот дом (ФОТО)

Рожер Федерер по поразот во финалето на Вимблдон од Новак Ѓоковиќ одлучи малку да се одмори од тенисот и да се посвети на приватниот живот. Швајцарецот започна со изградба за нов луксузен семеен дом за него, сопругата Мирка Вавринец и четирите деца.

Според швајцарските медиуми, Федерер дефинитивно одлучи да се пресели во гратчето Раперсвил-Јона, кое се наоѓа во кантонот Сент Гален. Ова гратче кое брои 26.995 жители е формирано во 2007 година кога гратчињата Раперсвил и Јона како и неколку околни села се споија во една целина.

Федерер по продажбата на „стаклениот дом“ кој се наоѓаше на брегот на Циришкото езеро, веќе купи плац на кој ќе го гради луксузниот дом. Дека новиот дом ќе биде луксузен, доказ е тоа што за плацот од 18.000 квадратни метри, тенисерот плати неверојатни 45 милони евра.

Прочитајте и...  Ливерпул го има најдобриот млад играч во Премиер лигата (ВИДЕО)

Тука Федерер планира да изгради вистинска империја, голема куќа со разни комплекси од згради кои ќе имаат тениски терени, базени.

– Горди сме што светска ѕвезда како Рожер Федерер доаѓа во нашиот град. секогаш сме среќни за секој нов жител. Меѓутоа, податокот дека светска ѕвезда одлучи да ја смени страната на езерото е доказ за високиот квалитет на живот во Раперсвил-Јона – изјави градиначникот на ова гратче, Мартин Штоклинг.

Рожер Федерер по продажбата на „стаклениот дом“ за 7.5 милиони евра, тој одлучи да го продаде и имотот во Херлинерг и за тој имот бара 31.6 милиони евра. Планот на тенисерот е парите заработени од продажбата да ги вложи во изградбата на новиот дом.

Прочитајте и...  Денеска еден гигант помалку во ЛШ, Баерн Минхен или Барселона!

Прочитај повеќе

Вардар и Еурофарм Пелистер убедливи пред финалната битка за трофејот!

Слободен печат

„Ауфидерзен“ Барса: Гол-машината Баерн броеше до ОСУМ! (ВИДЕО)

Слободен печат

Покетино, Куман и Чави меѓу кандидатите за тренер на Барса!

Слободен печат

У19: Се крои националниот состав пред настапот на ЕП 2022

Слободен печат

Непосредно пред дуелот со Баерн: Умтити позитивен на коронавирус!

Слободен печат

Јан Вертонген ја освежи одбраната на Бенфика (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Металург преку Струга си обезбеди место во „малото“ финале!

Слободен печат

Танушев му донесе бод на Пелистер против Силекс

Слободен печат

Плата од шест милиони евра, Ибрахимовиќ останува во Милан

Слободен печат

Обложувач погоди 12 парови и го чекаше уште Атлетико за голема добивка! (ФОТО)

Слободен печат

Евролига: Антиќ во тимот на деценијата на Олимпијакос! (ВИДЕО)

Слободен печат

Одлична партија на Митревски од 15 одбрани против Адемар Леон

Слободен печат