Федерер во три сета со гран слем рекорд - Слободен печат

Федерер во три сета со гран слем рекорд

Швајцарецот Роже Федерер за два часа и осум минути со 3:0 во сетови и тоа 7:5,6:2,7:6 го совлада 28. тенисер на АТП ранг листата, Лука Пуј. Со триумфот над францускиот тенисер, Федерер дојде до два рекорди, по 17. пат се пласира во осминафиналето на Вимблдон, и ја оствари 350. победа на гран слем турнирите.

Во првиот сет, Пуј беше рамноправен противник до 11. гем, по што Федерер направи брејк и со сигурен сервис го освои првиот сет. Во ист ритам продолжи и во вториот сет, поведе со 4:0 по што рутински го приведе до крајот.

Во третиот сет, Федерер одлучи да не форсира, му „дозволи“ на Пуј да дојде до тај-брејк кој го доби со 7:4 и си обезбеди пласман во осминафиналето каде го очекува Марио Беретини кој во маратонски меч со 3:2 во сетови беше поуспешен од Диего Шварцман.

Сигурен настап имаше и третиот носител, Рафаел Надал кој во три сета со 6:2,6:3,6:2 го победи Жо Вилфред Цонга.

Прочитај повеќе

Златен медал за Божиноска на карате турнирот во Самобор

Слободен печат

Елмас сè почесто на клупата, Наполи „тоне“, солзи на „Сан Паоло“ (ВИДЕО)

Слободен печат

ЕП: Карачиќ ја одведе Хрватска, но и Шпанија во полуфиналето! (ВИДЕО)

Слободен печат

Прва лига: Работнички подобар од Куманово, Кожув рутински

Слободен печат

„Пет од пет“: Шпанците ги решија и Австријците! (ВИДЕО)

Слободен печат

Агуеро тресе мрежи, два гола не се доволни за шампионска трка! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

8 − 4 =

Прочитај повеќе

Каземиро за триумф на Реал, „магична“ асистенција на Јовиќ! (ВИДЕО)

Слободен печат

Халанд имаше „деби од соништата“ во Бундеслигата! (ВИДЕО)

Слободен печат

Лацио е во страшна форма, хет-трик на Имобиле! (ВИДЕО)

Слободен печат

Допинг експерт се сомнева во Рафаел Надал!?

Слободен печат

Спортинг го прецени Фернандеш, 80 милиони се премногу за Јунајтед!

Слободен печат

Бејтулаи: Може многу да се научи од Пандев, целта е пласман на ЕП 2020!

Слободен печат