Федерер призна дека плачеше поради Ѓоковиќ!

Роџер Федерер (38) беше многу блиску до победа и нова грен слем титула, но пропушти две шанси кога сервираше за шампионскиот пехар во петтиот сет, иако и од аспект на статистиката беше подобар ривал, на крајот претрпе пораз.

Во текот на церемонијата на доделувањето на пехарите финалистот се трудеше да ги задржи емоциите, но истите „експлодирале“ во соблекувалната.

– Кога плачев последен пат? Пред два месеци на „Вимблдон“. На теренот и на доделувањето на пехарот ги задржував солзите. Тогаш дојдов во соблекувалната и на првиот коментар „немеше среќа, беше така блиску…“ не издржав и плачев – призна Федерер во разговор кој го водеше познатата скијачка Микаела Шифрин за италијанската „Газета дело Спорт“.

Прочитајте и...  Поп Ацев исплива соло маратон во чест на легендата Нико Нестор

Кога се зборува со него, веќе често се поставува прашањето дали воопшто планира наскоро да се пензионира.

– Истото прашање ми го поставија и пред 10 години, тогаш ми беше почудно. Ме прашаа за пензија кога го освоив „Ролан Гарос“ (2009) и одговорив: „Имам само 28 години“! Мислев дека ќе играм барем до 32-33 години, после сè одеше со свој тек. Сега како да ме прашуваат на истата тема на секоја конференција, но ниту јас не знам кога ќе завршам со професионалното играње тенис – додаде швајцарскиот тениски великан.

Прочитај повеќе

Милан не може без драма, на крајот само бод за Елмас и Наполи! (ВИДЕО)

Слободен печат

Пандев со истиот учинок од 2009 година кога играше за Лацио

Слободен печат

Несторовски и Удинезе ја победија Рома, но загубија од Сампдорија! (ВИДЕО)

Слободен печат

Позитивен случај на коронавирус ги одложи подготовките на Работнички

Слободен печат

Тотенхем ги казни грешките на Арсенал! (ВИДЕО)

Слободен печат

„Ла Лига“: Барди стрелаше во поразот на Леванте! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Деветти гол на „Гранде Пандев“ во Серија А! (ВИДЕО)

Слободен печат

Хамилтон најдобар на Штаерска, дебакл на Ферари! (ВИДЕО)

Слободен печат

Алиоски и Лидс се многу блиску до учество во Премиер лигата (ВИДЕО)

Слободен печат

Ѓоковиќ со најголеми шанси, „кралот на земјата“ само трет фаворит на „Ролан Гарос“!

Слободен печат

Барса до крајот на сезоната без Гризман!

Слободен печат

Сејдини: Првата лига ќе брои 12 клубови

Слободен печат