Федерер од дното до ѕвездите: Го преживеа маратонот со Милман

Рожер Федерер во пет сета го совлада домашниот тенисер Џон Милман во третото коло на Австралија Опен.

Швајцарецот се наоѓаше пред сензационална елиминација во третото коло на Австралија Опен, губеше во одлучувачкиот тај брејк со 8:5 но со серија од пет поени успеа да дојде до победата.

Самиот почеток на дуелот навестуваше дека Федерер ќе има големи проблеми со Милман. Австралиецот на стартот направи брејк за водство од 3:1 во гемови, но Федерер одговори со рибрејк за 5:4 и кога сите помислија дека првиот сет ќе се решава во тај брејк, Милман возврати со нов брејк за освојување на првиот сет.

Федерер го возврати ударот во наредните два сета, првиот го доби со 7:6, а наредниот со 6:4.
Милман смогна сили да го освои четвриот сет со 6:4 и да го однесе дуелот во одлучувачки петти сет. Таму првиот удар го зададе Милман кој направи брејк за водство од 2:1, но Федерер одговори експресно и израмни на 2:2, по што и двајцата тенисери успешно го чуваа својот сервис се до тај брејкот.

Прочитајте и...  Федерер откри што ќе прави во пензија

Во одлучувачкиот гем, Џон Милман се наоѓаше на прагот на вистинска сензација, поведе со 8:4 но и покрај тоа не успеа да слави. Федерер ги освои наредните шест поени и дојде до победа кја го однесе во осминафиналето каде го очекува Фучович.

Прочитај повеќе

Бевме на чекор да ја изненадиме Русија, на крајот поразени и во Перм

Слободен печат

Премиер лига: Фернандеш ја најави победата на „црвените ѓаволи“! (ВИДЕО)

Слободен печат

Тошевски за пресврт на „романтичарите“, само бод за Шкендија во Кратово

Слободен печат

Погба сака да си оди Солскјер, Јунајтед веќе „договори“ трансфер?

Слободен печат

Смешен момент на натпреварот Македонија ЃП-Академија Пандев! (ВИДЕО)

Слободен печат

Сега Лацио го брка Јуве, Пандев се врати и обезбеди пенал! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

осум + 14 =

Прочитај повеќе

Таеквондо: Трајковски „златен“ во Словенија, Релиќ со бронза од Шведска

Слободен печат

Што треба да направи Милан за да го задржи Ибрахимовиќ?

Слободен печат

Проблеми за Реал: Без Азар против Сити и Барса!? (ФОТО)

Слободен печат

Интервју со Весна Витанова: Мора да се ценат сите аспекти – добриот голман е половина од резултатот!

Коронавирусот одложи три натпревари во Серија А!

Слободен печат

Фјури го нокаутираше Вајлдер за титулата светски шампион (ВИДЕО)

Слободен печат