Федерер не дозволи ново изненадување, рутинска победа над Беретини - Слободен печат

Федерер не дозволи ново изненадување, рутинска победа над Беретини

Роже Федерер ги задржа шансите за пласман во полуфиналето на завршниот Мастер турнир во Лондон, откако во второто коло рутински го совлада Матео Беретини.
Швајцарецот славеше во два сета со 7:6,6:3 над Беретини и во последното трето коло против Новак Ѓоковиќ ќе мора да победи доколку сака да обезбеди пласман во полуфиналето.

Дебитантот на завршниот Мастерс турнир, Матео Беретини одлично играше во првиот сет, сервисот одлично го служеше и не му дозволи на Швајцарецот да направи брејт туку сетот го однесе во тај брејкот.

Во него, Федерер прв дојде до мини брејк со што си го трасира патот за освојување на сетот, а работата му беше дополнително олеснета поради грешките на противникот и на крајот славеше со 7:2.
Лошата игра од тај брејкот продолжи и во вториот сет, Беретини уште на стартот му дозволи на Федерер да направи брејк. До крајот на сетот, Швајцарецот дојде до уште еден брејк за конечен триум од 6:3.

Прочитајте и...  Ѓоковиќ заплака кога зборуваше за Коби: Ми беше ментор и пријател (ВИДЕО)

За да обезбеди пласман во полуфиналето, Федерер мора во третото коло да го победи Ѓоковиќ. Швајцарецот и со пораз може да се најде во полуфиналето, но потребно е да се исполнат два услова, едниот е Ѓоковиќ во два сета да го победи Доминик Тим, кој пак во последото мора да загуби и од Беретини без да освои сет.

Прочитај повеќе

Профитерите заработуваат од смртта на Брајант, сликичка продадена за неверојатни 50.000 долари

Слободен печат

Тим последен полуфиналист, подобар од Надал во четири сета

Слободен печат

Ливерпул не е толку силен, Премиер лигата е слаба

Слободен печат

Мурињо и официјално си доби засилување во нападот

Слободен печат

АБА ја потврди казната за МЗТ Скопје

Слободен печат

Шекил: Сè уште не спијам, го загубивме најголемиот во историјата на Лејкерс

Слободен печат

Остави Коментар

fourteen + fourteen =

Прочитај повеќе

НБА лигата во иднина без броевите 8 и 24?

Слободен печат

Навивачите на Јунајтед со чадни бомби го нападнаа домот на Вудворд (ВИДЕО)

Слободен печат

Прво грен слем полуфинале за Зверев, Халеп меѓу четирите најдобри за помалку од еден час

Слободен печат

ОФИЦИЈАЛНО идентификувано телото на Коби Брајант

Слободен печат

24 поени на Ембид во дресот на Коби „24“ (ВИДЕО)

Слободен печат

„Засекогаш Коби“: Бура од емоции на „Сан Сиро“! (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат