Федерер им се закани на Надал и Ѓоковиќ

Швајцарецот Рожер Федерер пред стартот на последниот годинешен грен слем турнир, УС Опен, изјави дека се чувствува одлично. Федерер кој за последен пат на УС Опен триумфира во 2008 година истакна дека тој е еден од главните фаворити за трофејот, покрај Новак Ѓоковиќ и Рафаел Надал.

Иако по поразот од Ѓоковиќ во историското финале на Вимблдон, Федерер одигра само два меча и во третото коло на Мастерсот во Синсинати  беше поразен од Андреј Рубљов, сепак е полн со оптимизам.

– Пред неколку денови зборував за време на тренингот дека со години не сум се чувствувал толку добро пред УС Опен, што ми влева самодоверба. Не ги кревам очекувањата премногу, знам дека ќе биде тешко, но сепак имам свои шанси за триумф – влеи Федерер.

Прочитајте и...  Крај на една ера: Спарси после 22 години без плеј-оф!

Прочитај повеќе

Вардар и Еурофарм Пелистер убедливи пред финалната битка за трофејот!

Слободен печат

„Ауфидерзен“ Барса: Гол-машината Баерн броеше до ОСУМ! (ВИДЕО)

Слободен печат

Покетино, Куман и Чави меѓу кандидатите за тренер на Барса!

Слободен печат

У19: Се крои националниот состав пред настапот на ЕП 2022

Слободен печат

Непосредно пред дуелот со Баерн: Умтити позитивен на коронавирус!

Слободен печат

Јан Вертонген ја освежи одбраната на Бенфика (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Металург преку Струга си обезбеди место во „малото“ финале!

Слободен печат

Танушев му донесе бод на Пелистер против Силекс

Слободен печат

Плата од шест милиони евра, Ибрахимовиќ останува во Милан

Слободен печат

Обложувач погоди 12 парови и го чекаше уште Атлетико за голема добивка! (ФОТО)

Слободен печат

Евролига: Антиќ во тимот на деценијата на Олимпијакос! (ВИДЕО)

Слободен печат

Одлична партија на Митревски од 15 одбрани против Адемар Леон

Слободен печат