Федерер и Надал на тениски спектакл во Кејптаун поставија нов рекорд (ФОТО)

Рожер Федерер и Рафаел Надал во родниот град на мајката на Швајцарецот одиграа егзибициски дуел пред рекордни 50.000 гледачи.

Токму двајцата најтрофејни тенисери беа главните ѕвезди на спектаклот кој се одржа во Кејптаун. Егзибицијата му припадна на Федерер кој славеше со 2:1 во сетови и тоа со 6:4,3:6,6:3 а го одиграат пред рекордни за тениски прилики, околу 50.000 гледали. Досегашниот рекорд го држеа Федерер и Александер Зверев кои минатата година во Мексико сити играа пред 42.517 гледачи.


 

Пред нивната меѓусебна пресметка, Федерер и Надал одиграа натпревар во парови. Федерер играше заедно со еден од основачите на „Мајкрософт“, Бил Гејт, додека Надал за партнер го имаше актерот Тревор Ноа.

Прочитајте и...  УЕФА демантира дека ЛШ мора да заврши до 3 август

Прочитај повеќе

Беше позитивен на Ковид-19, па се самоуби клупскиот лекар на Ремс!

Слободен печат

„ЌЕ ПРЕЖИВЕАМ“: Актуелна легендарна снимка на Новак Ѓоковиќ! (ВИДЕО)

Слободен печат

Најголемите пет фудбалски „кражби“ во 21 век! (ВИДЕО)

Слободен печат

МЗТ Скопје дел од иницијативата „Спортистите против коронавирусот“ (ВИДЕО)

Слободен печат

Гарлик: Ќе останеме без пари доколку не продолжи Премиер лигата!

Слободен печат

Тенисерка објави слика од своите гради и порача: „Не е за помлади од 18“! (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

УЕФА демантира дека ЛШ мора да заврши до 3 август

Слободен печат

Европски шампион во одбојка на плажа си најде „соиграч“ во карантин! (ВИДЕО)

Слободен печат

Поранешен македонски борач позитивен на коронавирус

Слободен печат

Помош за четири семејства од македонските фудбалски надежи (ФОТО)

Слободен печат

Горбок: Ни ветија одговори во април, загрижени сме за иднината на Вардар!

Слободен печат

Еклстон: Би било ужасно Хамилтон со осум трки да биде шампион!

Слободен печат