Федерален судија му забрани на Трамп со парите за воени расходи да го гради ѕидот кон Мексико

Федерален судија од Тексас блокираше 3,6 милијарди долари планирани за воени расходи, што администрацијата на претседателот Доналд Трамп ги побара за изградба на ѕид на јужната граница.

Судијата Дејвид Брионес од Ел Пасо синоќа пресуди дека повик за вонредна состојба на границата со Мексико кој претседателот го објави во февруари годинава, за пренасочување на парите од проекти за изградба на воени објекти во изградба на пограничен зид кон Мексико, е незаконски.

-Прокламацијата за вонредна состојба на претседателот беше безобзирен обид на преземање на власта на Конгресот, изјави Кристи Паркер, советник на невладината организација Заштити ја демократијата, која ги претставуваше тужителите.

-Денешната одлука потврдува дека претседателот не е крал и дека судскиот систем може да ги исправи грешките кога тој ги надминува своите граници.

Прочитајте и...  Управниот суд ја отфрли тужбата на Еуростандард банка

Тужители се округот на Ел Пасо и организацијата Гранична мрежа за човекови права. Во тужбата се наведува дека претседателот ги надминал своите надлежности со „прокламација на национална вонредна состојба и погазување на законите на Конгресот за лимит на средствата за подигање бариери на американско-мексиканската граница”.

Судската одлука, сепак ја призна законитоста на барањето на администрацијата да пренасочи дополнителни 2.5 милијарди долари од проекти планирани за одвикнување од дроги во изградба на ѕидот.

Прочитај повеќе

Димитров – Јан Хекер во Берлин: Реафирмација на германските напори за заокружување на Преговарачката рамка

Слободен печат

Меркел за тензиите меѓу Турција и Грција во Егејот: Мала е разликата меѓу конфликт и мирно решение

Слободен печат

Средба Заев – Чаба: Нови историски можности во евроинтеграциите и економијата за граѓаните и за државата

Слободен печат

Донација за ЈЗУ Здравствен дом Струмица: Заштитни маски и скафандери во вредност од 5.000 евра

Слободен печат

Нема потпис од Заев: Одлуката за прекин на флексибилното работно време повторно на Влада

Слободен печат

ССМ ги потсетува работодавачите: До крај на годината да ја исполните обврската за исплата на К-15

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Костадинов: Неодговорноста на ВМРО-ДПМНЕ излезе на виделина, 30. асистенти остануваат на улица

Слободен печат

Филипче: Ќе сторам се да нема заминувања од јавно здравственот систем поради проблем што може да се изменаџира

Слободен печат

Два дена по ред во Косово нема смртен случај од ковид-19

Слободен печат

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ си се обезбедил статутарно: Мицкоски „имун“ на оставки во следните шест месеци

Соња Христовска Угриновска

Медиумска и психолошка војна во Нагорно Карабах: Азербејџан објави снимка од напад во кој гинат ерменски војници (ВИДЕО)

Слободен печат

Ковид-19 во Србија за последните 24 часа: Нови 72 пациента и ниту еден смртен случај

Слободен печат