20 C
Скопје

ФДА го паузира вакциниањето со „Џонсон и Џонсон“ во САД поради шест случаи на мозочна синусна тромбоза

Американските здравствени власти повикаа да се запре со употребата на ковид вакцината на „Џонсон и Џонсон“ поради неколку случаи на згрутчување на крвта. Агенцијата за храна и лекови (ФДА) кажа дека ова го прават од претпазливост.

„Центарот за контрола и превенција на болести истражува шест случаи на редок, но сериозен тип на тромбоза кај поединци кои ја примиле оваа вакцина. Засега се чини дека овие несакани ефекти се крајно ретки. Предлагаме пауза во употребата на вакцината од претпазливост“, објави ФДА на Твитер, додавајќи дека станува збор за мозочна синусна тромбоза.

Според ФДА, овој тип на тромбоза бара поразлично лекување од вообичаено, при што лекувањето со коагулантот „хепарин“ би можело да биде опасно.

Според „Њујорк тајмс“, сите шест случаи на тромбоза се кај жени на возраст од 18 до 48 година, при што една починала, а друга била во критична состојба.
Досега се регистрирани шест случаи на тромбоза меѓу дадените 6,8 милиони дози од оваа вакцина, која засега се користи само во САД. Ова следува по слични ретки случаи со вакцината на „Астра-Зенека“, што доведе до нејзино ограничено користење во низа земји.

Поврзани вести

Заев: Наместо на барок, споменици и криминални тендери, парите ги насочивме кон граѓаните

Слободен печат

Курти во вторник во Брисел на средба со балканските лидери

Слободен печат

ВИДЕО | Вучиќ објави како ќе изгледа фабриката за вакцини во Србија

Слободен печат

Влада на Косово: Израел има право да се брани од нападите на Хамас

Слободен печат

Скопјани од утре ќе можат да вежбаат на шест локации на отворено со поддршка на тренери

Слободен печат

Странски државјанин приведен поради поседување опојна дрога

Слободен печат

Остави Коментар