FCA вложува 700 милиони евра во новиот електричен FIAT 500

Во годината во која се одбележува 80 години од отворањето на фабриката на FIAT – Мирафиори во Торино каде се подготвува целосно новиот електричен модел. Во овој погон ќе биде инсталирана нова производствена линија со капацитет од 80.000 возила годишно, а во неа ќе се изработуват новиот FIAT 500 на струја.

Италијанскиот производител вели дека е предвидено капацитетот во иднина дополнително да се зголеми, доколку за тоа се појави потреба. Инаку, новиот електричен FIAT 500, зa разлика од не толку успешниот претходник 500e, кој се продаваше само во САД, ќе биде првиот модел на струја на овој бренд кој ќе се најде и на европскиот пазар.

Производителот од Торино соопшти дека новиот модел ќе започне да се составува во вториот квартал од 2020. година, a во производниот процес ќе бидат вклучени околу 1.200 работници на FIAT.

Прочитајте и...  ВЕЧНА ИНСПИРАЦИЈА: Најубавите цитати од Лујза Хеј, кога ќе му кажете „да“ на животот, и животот ќе ви каже „да“

Новиот електричен 500 веројатно нема да биде единствениот модел на струја кој ќе се прави во фабриката Мирафиори. Овој автомобил е само дел од инвестицискиот план на компанијата FCA зa периодот 2019-2021.

Имено, во план е вкупна инвестиција во висина од дури 5 милијарди евра, со цел да се обнови производната гама, па е најавено лансирање на 13 нови или редизајнирани модели.

Покрај тоа, FCA планира на купувачите да им понуди и 12 електрифицирани верзии (хибриди и „plug-in“ хибриди) на постоечките возила.

Прочитај повеќе

Уживајте во малку поинаков вкус – Солена дипломат торта

Слободен печат

Разговор со Стефанија Насеска, модна дизајнерка која шири љубов: Јавните личности треба да имаат повеќе доверба во дизајнерите

Јасмина Кантарџиева Димков

Алергичните да се чуваат од овие билки!

Слободен печат

ВЕЧНА ИНСПИРАЦИЈА: Најубавите цитати од Лујза Хеј, кога ќе му кажете „да“ на животот, и животот ќе ви каже „да“

Слободен печат

Брат и сестра се пронашле по 51 година: Биле оставени во торби кога биле бебиња

Слободен печат

Овие цвеќиња во домот носат љубов, пари и среќа

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Девојка која на протестите во Америка беше погодена со гумен куршум во лице, покажа како изгледа! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Со оваа маска за лице ќе изгледате 10 години помлади, а потребни се само две состојки!

Васко Спасоски

Несекојдневен настан во с. Белица: Кучето Медо донесе срнче во семејството Радески (ВИДЕО)

Слободен печат

Стопете го стомакот за две недели: Почнувајте го секое утро со оваа напивка!

Васко Спасоски

Прсти ќе излижете: Изненадете го вашето семејство денеска со турско ѓомлезе (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Дневен хороскоп за 06.06.2020: Погледнете каков ден ве очекува!

Васко Спасоски