FCA вложува 700 милиони евра во новиот електричен FIAT 500 – Слободен печат
АвтомагазинМагазин

FCA вложува 700 милиони евра во новиот електричен FIAT 500

Ова е досега најголемата инвестиција на оваа компанија во автомобилите на електрична енергија.

Во годината во која се одбележува 80 години од отворањето на фабриката на FIAT – Мирафиори во Торино каде се подготвува целосно новиот електричен модел. Во овој погон ќе биде инсталирана нова производствена линија со капацитет од 80.000 возила годишно, а во неа ќе се изработуват новиот FIAT 500 на струја.

Италијанскиот производител вели дека е предвидено капацитетот во иднина дополнително да се зголеми, доколку за тоа се појави потреба. Инаку, новиот електричен FIAT 500, зa разлика од не толку успешниот претходник 500e, кој се продаваше само во САД, ќе биде првиот модел на струја на овој бренд кој ќе се најде и на европскиот пазар.

Производителот од Торино соопшти дека новиот модел ќе започне да се составува во вториот квартал од 2020. година, a во производниот процес ќе бидат вклучени околу 1.200 работници на FIAT.

Новиот електричен 500 веројатно нема да биде единствениот модел на струја кој ќе се прави во фабриката Мирафиори. Овој автомобил е само дел од инвестицискиот план на компанијата FCA зa периодот 2019-2021.

Имено, во план е вкупна инвестиција во висина од дури 5 милијарди евра, со цел да се обнови производната гама, па е најавено лансирање на 13 нови или редизајнирани модели.

Покрај тоа, FCA планира на купувачите да им понуди и 12 електрифицирани верзии (хибриди и „plug-in“ хибриди) на постоечките возила.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close