ФБИ: Русите и натаму се решени да се мешаат во американските избори

И покрај санкциите и другите преземени мерки, во обид да се спречат нивните активности пред изборите во САД во 2020 година, Русите се решени да продолжат да се мешаат во американските избори, изјави директорот на Федералното биро за истраги (ФБИ) Кристофер Реј, цитиран од британските медиуми.

Реј ова го кажа за време на сослушувањето во Правната комисија на американскиот Сенат, што беше претходница на денешното појавување пред Конгресот на специјалниот обвинител Роберт Милер, кој ќе сведочи за своето двегодишно истражување за претпоставеното руско мешање во претседателските избори во САД во 2016 година во корист на тогашниот републикански кандидат, а сегашен претседател, Доналд Трамп.

Претседателот на Правната комисија, Линдзи Греам, републиканец од Јужна Каролина, го праша  директорот на ФБИ дали тоа што го изјави значи дека Москва продолжува со истата активност, и покрај сите санкции од страна на Вашингтон.

Прочитајте и...  Ахмети пристигна во Кривичниот суд, ќе сведочи за „Монструм“

„Да”, одговори Реј.

– Сметам дека тие нема да запрат, се додека (санкциите) се недоволни за да ги натераат да се воздржат, рече директорот.

Тој потврди дека американската специјална контраразузнавачка служба периодично го информира претседателот Трамп за своите активности за пресекување на странското мешање во изборните процеси во земјата.

Прочитај повеќе

Пендаровски: Не би било добро 12 април да се одложува како датум на избори

Слободен печат

Мицкоски: Најсериозен проблем со кој се соочува нашата држава е високата корупција

Слободен печат

Пендаровски: Груевски прв ја даде идејата за странец обвинител, после ја напушти

Слободен печат

Комплексната врска помеѓу загадувањето на воздухот и климатската криза

Слободен печат

Екстрадиран во САД синот на предводникот на најмоќниот наркокартел во Мексико

Слободен печат

Мета: Целта на владата на Рама е враќање на диктатурата

Слободен печат

Остави Коментар

4 + 16 =

Прочитај повеќе

СОЛИДАРНОСТ НА ДЕЛО: Украинска министерка ќе мине две недели во карантин со евакуираните од Вухан

Слободен печат

Следниот седумгодишен буџет на ЕУ ќе биде претставен вечерва

Слободен печат

Ердоган првпат го призна присуството на протурските сириски милитанти во Либија

Слободен печат

Потврден прв случај на коронавирус во Либан

Слободен печат

Димитров: Посетата на европратениците Чолош и Ќучик испраќа сигнал за поддршка за пристапните преговори со ЕУ

Слободен печат

Иселувањето ќе продолжи на 24 март

Слободен печат