ФБИ ПРЕДУПРЕДУВА: Залепете ја камерата, хакерите ве гледаат преку „паметните“ телевизори (ВИДЕО) - Слободен печат

ФБИ ПРЕДУПРЕДУВА: Залепете ја камерата, хакерите ве гледаат преку „паметните“ телевизори (ВИДЕО)

Паметните телевизори кои се приклучени со интернет и поддржуваат апликации и стриминг, ги прави ранливи за хакерски напади. Многу од нив доаѓаат и со вградена камера, на која хакерите можат да се приклучат, пренесува „24сата“.

Многу од семејствата ширум светот ги минуваат попладневните часови пред телевизорот, а речиси сите веќе имаат „паметни телевизори со вградени камери.

Освен што гледате, запрашајте и што сѐ правите пред телевизорот, дури и кога е изгаснат. Дури и ако не станува збор за нешто „невообичаено“, веројатно не сакате некој да ве гледа додека готвите или ја чистите дневната соба.

ФБИ сега предупреди дека хакерите преку „паметните“ телевизори можат да ја користат вашата камера и да гледаат што правите, а можат да се приклучат и на вашиот компјутер и да ги прегледуваат вашите податоци.

Прочитајте и...  Меѓународен ден на сеќавање на жртвите од холокаустот

Тие препорачуваат камерата да биде залепена со темен селотејп, и да се запознаете со сигурностните поставки на вашиот телевизор.

Прочитај повеќе

Ахмети: Бараме владеење на правото преку ветингот

Слободен печат

„ЖЕТОН ЗА КУЛТУРА“: Бесплатен билет за музеј или претстава доколку не користите автомобил во Виена

Слободен печат

Туристи од Тајван во Шибеник носеле натпис „Не сме од Кина“ (ФОТО)

Слободен Печат

Наскоро на Фејсбук страната на 1ТВ ќе бидат откриени лицата кои стојат зад тивката ликвидација на Боки 13

Слободен печат

Објавено името на амбасадорот на Велика Британија во ЕУ по Брегзит

Слободен Печат

Странски дипломати ја осудија прекумерната сила на ирачките безбедносни сили врз демонстрантите

Слободен печат

Остави Коментар

seventeen + 5 =

Прочитај повеќе

Нова виза по Брегзит: Брз влез во Велика Британија за научници, математичари и истражувачи

Слободен Печат

Макрон: Антисемтизмот неподносливо се враќа

Слободен Печат

Манчевски: Нема системски притисок врз вработените во администрацијата

Слободен печат

Пожар „проголта“ 37 бродови во Алабама, осум лица загинаа (ВИДЕО)

Слободен печат

Урнатиот авион во Авганистан е на армијата на САД

Слободен печат

Ѓорчев: Лицемерите на СДСМ одеа по улиците и ветуваа чист воздух

Слободен печат