ФБИ откри тајни документи за нападите на 11 септември: Откриено кој им помогна на терористите

Напдите во Њујорк 11 септември 2001 година/ ФОТО: ЕПА

Федералното истражно биро на САД објави тајни документи кои се однесуваат на поврзаност меѓу саудиски државјани во САД и двајца од терористите кои учествуваа во нападот на 11 септември 2001 година.

Си -Ен -Ен пишува дека документите се објавени по указ на претседателот Џо Бајден, додека Би -Би -Си потсетува дека роднините на жртвите од нападот барале истиот да се објави долго време, наведувајќи дека саудиските власти имале информации, но не се обиделе го спречат нападот.

Во август, семејствата на жртвите му порачаа на Бајден да не доаѓа на церемонијата на 20 -годишнината од терористичкиот напад врз Соединетите држави додека не ја отстрани ознаката за доверливост од документите. Претходните администрации на Џорџ В. Буш, Барак Обама и Доналд Трамп сите одбија да ги декласифицираат документите, повикувајќи се на национална безбедност.

По наредба на Бајден, ознаката за доверливост беше укината на годишнината од најсмртоносниот напад на американско тло, во кој загинаа речиси 3.000 луѓе, и ова се првите документи од неколкуте што ќе бидат објавени. Сепак, тие не даваат докази дека саудиската влада била поврзана со нападите на 11 септември.

Односи со саудискиот конзулат

Документот од 16 страници е опширно редактиран, посочува Би-Би-Си. Заснован е на испитување на извор чиј идентитет е доверлив и зборува за поврзаност меѓу саудиските киднапери и двајца други, Наваф ал-Хазми и Халид ал-Мидар. „Дејли мејл“ наведува дека станува збор за испрашување од 2015 година со службено лице кое работело во саудискиот конзулат во Лос Анџелес.

Од 19 киднапери на четирите авиони користени во нападот врз Њујорк, Пенсилванија и северна Вирџинија, дури 15 биле државјани на Саудиска Арабија.

Киднаперите се претставиле како студенти за да влезат во САД во 2000 година. Во меморандумот на ФБИ се вели дека тогаш добиле значајна логистичка поддршка од Омар ал Бајуми, кој според сведоците честопати одел во саудискиот конзулат во Лос Анџелес иако официјално имал само статус на студент во тоа време. Бајуми, вели изворот за ФБИ, имал „многу висок статус“ во конзулатот.

„Помошта на Бајуми за Хамза и Миди вклучуваше превод, патување, сместување и финансирање“, се вели во документот.

Нападите од 11 септември 2001 година/ Фото: EPA-EFE

Исто така, се наведува дека имало врски помеѓу двајцата киднапери и Фахад ал Тумајри, конзервативниот имам на џамијата Крал Фахад во Лос Анџелес. Тој беше опишан од извори како личност со „екстремни верувања“. И Бајуми и Тумајри ги напуштија САД пред нападите на 11 септември, објави АП.

Ги пуштил киднаперите во неговиот стан и им помогнал

Службеник кој работел во саудискиот конзулат, признал пред ФБИ дека дозволил двајца киднапери да го користат неговиот стан, помагајќи им да патуваат низ Лос Анџелес. ФБИ откри дека тој бил „помошник“ на терористичката организација Ал Каеда, додека саудискиот конзулат сакал да го отпушти поради дистрибуција на екстремна муслиманска литература, пишува „Дејли мејл“.

Британскиот таблоид пишува дека се смета дека службеникот, кој во документот се споменува како ПИИ и кој аплицирал за американско државјанство во 2015 година, е Мусаед Ахмед ал Џарах, кој работел во саудискиот конзулат во Вашингтон.

Името на Џарах случајно е оставено неизменето во одделни судски документи составени од службеник на ФБИ, пишува весникот. Сепак, Џарах остро негираше каква било вмешаност во терористичкиот напад и тврди дека не познава ниту еден од киднаперите.

Минатата среда, Саудиска Арабија објави соопштение во кое тврди дека Џарах е невин.

За време на распитот во ФБИ, ПИИ ги опиша неговите должности во конзулатот како „давање помош на студентите од Саудиска Арабија во САД, давање помош при превод, извршување административни задачи и дистрибуција на литература за исламот“.

Њујорк/ Фото:EPA-EFE/BETH A. KEISER / POOL

ФБИ посочува дека двајцата киднапери за кои се сомнева дека ПИИ им помагала првично дошле во Соединетите држави како студенти.

Киднаперите, идентификувани во документите како Наваф ал-Хазми и Калид ал-Мидар, и двајцата се качиле на летот 77, кој беше соборен во Пентагон на 11 септември. Двајцата, наводно, биле долгогодишни членови на Ал Каеда со искуство во летање и биле избрани од страна на Осама бин Ладен, убиениот водач на организацијата, како дел од терористичкиот напад.

Како што може да се види во документот, ПИИ призна дека на Хазми и Мидар им ја покажал локацијата на медитеранскиот ресторан во Лос Анџелес, кој бил посетуван од други осомничени заради обезбедување логистичка поддршка на терористите.

ПИИ негираше дека „му била дадена задачата да го стори тоа“ и тврди дека тој едноставно „им помогнал на Хазми и Мидар, бидејќи тој е добар муслиман и дека давањето помош на двајца нови студенти во градот е муслимански начин“. Документот, исто така, укажува дека ПИИ дури ја избркал неговата сестра од станот и ја принудил да остане со друга сестра две недели, бидејќи „ги донел Хазми и Мидар да останат кај него“.

Њујорк/Фото: Профимедиа

Во меѓувреме, новообјавениот документ очигледно укажува дека ПИИ „можеби работел како помошник на Вооружената исламска група (ГИА) и бил поврзан со членовите на салафистичката група за молитва и борба (ГСПЦ). Исто така, се наведува дека ГИА и ГСПЦ „еволуирале во Ал Каеда во исламскиот Магреб“.

Наводно, извори му рекле на ФБИ дека ПИИ „многу гласно говори против христијаните, Евреите и непријателите на исламот“. Друг извор рече дека „саудискиот конзулат во Лос Анџелес сакал да отпушти ПИИ поради чување и ширење екстремистичка муслиманска литература во конзулатот“.

Не е познато дали ПИИ некогаш добил американско државјанство откако бил испрашуван од ФБИ во 2015 година, или дали тој се уште е поврзан со саудискиот конзулат, посочува „Дејли мејл“.

Врски со Омар ал-Бајуми

Во документот се наведува и дека ПИИ бил соработник на Омар ал-Бајуми, кој претходно призна дека се спријателил со Хазми и Мидар, но негираше дека некогаш официјално соработувал со нив како дел од терористички заговор.

Документите декласифицирани во 2016 година откриваат дека ФБИ во 2003 година верувала дека „можно е Бајуми да бил агент на саудиската влада и дека тој можеби ја пријавил локалната заедница на претставници на саудиската влада“. Тој беше опишан и како „осомничен саудиски разузнавачки агент“.

Бајуми беше уапсен во Лондон една недела по нападите на 11 септември, а неговите телефонски повици и банкарската сметка беа претресени пред да биде ослободен без обвинение. Конечниот извештај на комисијата за нападот, објавен во 2004 година, заклучува дека „нема веродостојни докази дека Бајуми верувал во насилен екстремизам или свесно помагал екстремистички групи“.

Сепак, се чини дека новообјавениот документ вели поинаку, откривајќи дека тој имал „необични врски“ со двајцата терористи.

„Логистичката поддршка на Бајуми за Хазми и Мидар вклучуваше превод, помош при патување, сместување и финансии“.

Невообичаениот трансфер на пари од банкарските сметки на Бајуми се совпаѓа со трансакциите во кои Бајуми им пружа помош на Хазми и Мидар. Во извештајот се наведува и дека поранешната сопруга му рекла на Бајуи дека се „во џихад“. Интересно, за време на сослушувањето во 2015 година, ПИИ се сети дека Бајуи имал „специјален третман“ во саудискиот конзулат во Лос Анџелес пред нападите на 11 септември.

„ПИИ го опиша Бајуми како саудиски државјанин кој беше третиран со голема почит во саудискиот конзулат“, се вели во новиот документ. Тој рече дека статусот на Бајуми бил дури и повисок од многу Саудијци кои биле задолжени за конзулатот.

Причината зошто тој имал толку висок статус меѓу саудиските службеници е нејасна, посочува „Дејли мејл“.

Бајуми во 2003 година им рече на истражителите дека „дошол во Соединетите држави да ја проучува работата на саудиската авиокомпанија Далах АВКО“. Што се однесува до неговата работа, сепак, сведоците на АВКО го опишаа како „фантомски работник“, кој бил „еден од 50 -те поединци платени од компанијата кои не се појавиле на работа“.

Бајуми сега живее во Саудиска Арабија, се наведува.

ПИИ беше близу до милитантот Тумајри

Новите документи ги расветлуваат врските помеѓу ПИИ и Фахад ал-Тумајри, „закоравен милитант кој ги поддржа настаните од 11 септември“.

Тумајри бил пријавен кај имамот на џамијата Кралот Фахад во Лос Анџелес. Интересно е што Тумајри работел и како службеник во саудискиот конзулат и имал своја канцеларија. Документите велат дека Тумајри имал екстремистички убедувања и бил „отстранет од својата џамија поради неисламска активност“.

Меѓутоа, за време на сослушувањето, ПИИ му призна на ФБИ дека се уште бил во контакт со Тумајри. Не е откриено каде се наоѓа сега.

Семејствата на жртвите од терористичкиот напад врз САД во 2001 година, во кој загинаа 2.977 луѓе, а повеќе од 25.000 беа повредени, ја тужеа Саудиска Арабија за милијарди долари. Сепак, новите документи не ги потврдуваат нивните тврдења дека саудиските власти биле вклучени во планирањето на нападот.

 

 

Видео на денот