ФБИ откри детали од истрагата за „Антифа”: Тоа е идеологија, а не организација (ВИДЕО)

 „Антифа” е идеологија, а не организација, изјави директорот на Федералното биро за истраги на САД (ФБИ), Крис Реј, во сведочењето пред комитетот на Претставничкиот дом на американскиот Конгрес, изнесувајќи став спротивен на американскиот претседател Доналд Трамп кој најави дека „Антифа” ќе биде официјално окарактеризирана како терористичка група.

Сведочејќи пред Комитетот за домашна безбедност, основан по терористичките напади врз САД на 11 септември 2001 година, Реј не негираше дека активистите на „Антифа” се сериозна причина за загриженост и реална опасност.

Сепак, тој рече дека „тоа не е група или организација, туку движење или идеологија”, за разлика од Трамп, кој ја обвини „Антифа” за испади на насилство на улиците во градовите во САД после убиството на афроамериканецот Џорџ Флојд во Минеаполис.

Неколку часа по сведочењето на Реј, Трамп на Твитер напиша дека ги смета „Антифа” за „добро финансирани анархисти и насилници кои остануваат заштитени затоа што, ФБИ не е во можност или не сака да го открие нивниот извор на финансирање”.

Прочитајте и...  Бројот на невработени е зголемен за 43.627 лица од почетокот на ковид-кризата

Реј во сведочењето ги потврди и проценките на разузнавачките кругови во САД дека има руско мешање на претстојните претседателски избори во САД – меѓу другото и во форма на обиди за компромитирање на демократскиот кандидат Џо Бајден – но дека немало напади врз изборната инфраструктура како оние што беа регистрирани во 2016 година.

Поврзани вести

Заев во најновиот анкетен лист пријавил поголем имот

Слободен печат

Германската авиокомпанија со дебело минусно салдо: „Луфтханза“ со оперативни загуби од 1.26 милијарди евра во третиот квартал

Слободен печат

И Пленковиќ со порака како Филипче: Полициски час или „затворање” е крајна мерка

Слободен печат

Бугарија атакува на 11. Октомври, црвената линија е погазена!

Слободен печат

Несторовска: Загрижува порастот на детската сексуална експлоатација преку Интернет

Слободен печат

Чекор напред на американската компанија: „Пејпал” воведува услуга за плаќање со криптовалути

Слободен печат

Остави Коментар