5 C
Скопје

ФБИ нема точен заклучок за причината на експлозијата во Бејрут (ВИДЕО)

Американското Федерално истражно биро (ФБИ) соопшти дека сè уште не дошле до точен заклучок за тоа што ја предизвика експлозијата во Бејрут на 4 август, кога загинаа речиси 200 лица и беше предизвикана материјална штета од неколку милијарди долари.

Другите агенции во САД и земјите на ЕУ, кои внимателно ја следат истрагата за експлозијата, се убедени дека нејзината причина е несреќа, објави Ројтерс, додавајќи дека добилe одговор од ФБИ дека Истражното биро не дошло до таков заклучок, пренесуваат локалните медиуми.

ФБИ наведе дека се потребни дополнителни прашања да се постават на либанските власти кои раководат со истрагата.

Либанските медиуми информираа дека извештајот на ФБИ за разорната експлозија во понеделникот бил доставен до либански Суд.

Прочитајте и...  ВИДЕО | Зендели: Различните ставови во партијата се знак на внатрешните демократски вредности

Во експлозијата во магацин со приближно 2.750 тони неправилно складиран амониум нитрат во пристаништето Бејрут, што се смета за една од најразорните ненуклеарни експлозии во историјата, загинаа речиси 200 лица, додека 6.500 беа повредени.

 

Поврзани вести

Која е нишката што ја поврзува Македонија со кланот „Америка“

Слободен печат

Милета Миљаниќ, ака Мајк падна во Њујорк: Агентите на ФБИ му ставија лисици на рацете на водачот на кланот „Америка“

Слободен печат

Хелен Мирен ќе ја напише светската порака по повод Светскиот ден на театарот

Слободен печат

Вашингтон со критика до Пекинг заради наметнување на изборниот закон во Хонгконг

Слободен печат

ВИДЕО I Еден мигрант загина, а неколку се повредени во експлозија во минско поле во близина на Плитвице

Слободен печат

Захарова: Русија конструктивно ќе одговори на позитивните сигнали од САД

Слободен печат

Остави Коментар