ФБИ приведе пратеничка во Њујорк

Пратеничката во руската Дума, Инга Јумашева, била приведен на аеродром во Њујорк заради сослушување, соопшти амбасадорот на Русија во САД.

Таа била приведена од службеници на ФБИ по што руската Амбасада испрати протестно писмо до Стејт департментот.

Руските медиуми јавуваат дека Јумашева отпатувала во САД за да учествува на форумот „Дијалог Форт Рос” кој се одржува денеска и оти припадник на ФБИ ја сослушувал еден час.

Според руската дипломатска мисија, на Јумашева и биле поставувани „целосно нејасни, неразбирливи и неприфатливи прашања”.

Претходно дел од руската делегација, која требаше да присуствува на Генералното собрание на ОН, не доби американски визи.

Прочитајте и...  Борисов: Воспоставуваме максимална контрола на границите со Турција

Прочитај повеќе

Села: Коалицијата Беса – СДСМ не го максимализира албанскиот глас

Слободен печат

Лавров: Неопходна е соработка за деескалација на состојбата во Идлиб

МИА Агенција

Внимателно возете, снег на планинските превои Плетвар, Буково и Ѓавато

Марина Дамческа

Приведен 61-годишник кој пред три дена силуваше девојче во Тетово

Марина Дамческа

Коронавирусот ја зголеми продажбата во италијанските маркети за 73 отсто

Слободен печат

Британски државјанин почина од коронавирусот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Вирусот им го качи шеќерот

Слободен печат

Индија: Судири на хиндуистите и муслиманите, уапсени 600 лица

Слободен печат

Советот за безбедност на ОН вечерва ќе расправа за Сирија

МИА Агенција

Во Хрватска усвоен Закон за попис на населението

Слободен печат

Началниците на армиите на САД и Русија разговарале за ситуацијата во Идлиб

Слободен печат

Одбележувањето на Денот на ретки болести одложено

Марина Дамческа